افزایش عمر باتری موبایل +12 روش نگهداری 😳

افزایش طول عمر باتری موبایل- پخش باتری موبایل سیاره

در این مقاله قصد دارم بهترین راهکارها جهت افزایش عمر باتری موبایل را ارائه دهیم تا بتوانید از باتری گوشی خود بیشترین استفاده را بکنید.

اگر می خواهید عمر باتری تلفن همراه خود را فراتر از کم نگه داشتن مصرف روزانه باتری خود بهبود بخشید، این روش ها را برای افزایش مدت زمان ماندگاری باتری تلفن خود در دراز مدت امتحان کنید. در اینجا برخی از نکات اصلی برای افزایش عمر باتری شما آورده شده است:

آنچه در این مطلب خواهید آموخت نمایش سرفصل ها

باتری موبایل

باتری موبایل به عنوان یک منبع تغذیه، dc، ولتاژ و جریان برق مورد نیاز موبایل را تامین میکند. باتری یکی از مهمترین قطعه های سخت افزاری به حساب می آید و اگر ما بخواهیم این قطعه را به یکی از اعضای بدن انسان تشبیه کنیم قلب انسان می باشد. ابتدا توضیحی درباره ولتاژ و جریان می دهیم تا با معنی و کاربرد این دو کلمه آشنا شوید.

ولتاژ: ولتاژ تولید شده معمولا برای هر کدام از باتری ها در محدوده 3/6 الی 4/1 ولت قرار می گیرد.

جریان: جریان های معرفی شده روی باتری موبایل عموما بر حسب میلی آمپر (MAH) میباشد که در واقع این میزان جریان دهی باتری با عبارت capacity یا ظرفیت باتری نیز تعریف میشوند.

طول عمر باتری معمولا چقدر است؟

باتری موبایل به طور کلی یک دوره و طول عمر باتری مشخص دارد که بعد از مدتی این مشکل به چشم میخورد، به همین دلیل شارژ زیاد باتری یا قرار دادن باتری به مدت زمان زیاد داخل شارژ به صورت بلند مدت باعث خراب شدن باتری میشود. همچنین استفاده از شارژر های فیک و تقلبی باعث خراب شدن باتری شما میشود.

دمای گوشی را مد نظر قرار دهید

گرما را باید قاتل باتری معرفی کرد. سعی کنید وقتی گوشی خود را به شارژ متصل می کنید آن را خاموش کنید یا اگر نمی توانید آن را کاملا خاموش کنید سعی کنید که داخل برنامه های سنگین نروید تا باعث داغ شدن باتری شما نشود. سعی کنید موبایل خود را خشک و خنک نگه دارید و در جاهایی مانند پشت پنجره یا شیشه خودرو دور نگه دارید تا از تابش نور مستقیم خورشید دور باشد و به باتری صدمه ای نزند.

انواع باتری موبایل

به طور کلی همه باتری های موبایل از ۴ قسمت تشکیل شده اند ، دو فلز که anode و cathode نام دارند که همان قطر مثبت منفی هستند . یک ماده ای به نام electrolyte که برای جا به جایی الکترونه استفاده میشود و یک صفحه جدا کننده که anode و cathode را از هم جدا میکند بخاطر اینکه اگر صفحه نباشد anode و cathode برخورد کنند انفجار رخ میدهد.

باتری های نیکل کادمیوم (Nicd):

این باتری ها هم اندازه بزرگی دارند هم وزن زیادی داشتند و باعث میشدند که گوشی ها خیلی سنگین و بزرگ شوند . در کنار این زمان زیادی برای شارژ کردنشان نیاز بوده با وجود اینکه اصلا در شارژ دهی خوب عمل نمیکردند و زمان مکالمه خیلی کم بوده . یکی از مشکلات اساسی این باتری ها مشکل اثر حافظه داشتند یعنی که شما فکر کنید گوشیتون ۲۰ درصد شده به صفر نرسیده یا اینکه ۸۰ درصد شده که هنوز کامل شارژ نشده از شارژ جداش میکنید.

بعد از مدتی باتری ها فکر میکردن که این رو صفر و ۱۰۰ بخاطر همین صفر را روی بیست تشخیص میدادند و ۱۰۰ را روی ۸۰ تشخیص میدادند و باعث میشد که از حالت کالیبره خارج شوند. این باتری ها خیلی داغ میکردند و بعد از مدتی دچار تغییرات ظاهری میشدند و باد میکردند و از همه مهمتر فلز کادمیوم داخل خودشون داشتند که این فلز سمی برای محیط زیست به حساب می آید .

باتری های نیکل – فلز هیدرید (nimh):

باتری هایی هستند که سبک تر بودند و اندازه کوچک تری داشتند ظرفیت شان هم نسبت به باتری های نسل قبلی بیشتر بوده مدت زمانی هم که نیاز به شارژ داشتند کمتر بوده در حالی که برای مکالمه مدت زمان بیشتری دوام میاورند  اما همچنان مشکل اثر حافظه را داشته اند و اینکه نسبت به نسل قبلی کمتر دچار تغییرات ظاهری میشوند ولی به هر حال تغییر شکل را داشتند.

باتری های لیتیوم یون (li-ion):

این باتری ها از سال 1912 تولید شدند ولی وقتی که شرکت sony در سال 1991 به صورت تجاری ان ها را عرضه نکرد انقدر رایج نبودند. دلیل استفاده از لیتیوم این است که واکنش پذیری خیلی بالایی دارد و در هوا و در آب خیلی سریع واکنش نشان میدهد. خیلی از برند ها در گوشی هوشمند خودشان از این باتری استفاده میکنند. سبک تر هستند، باریک تر هستند و مشکل حافظه هم ندارند با اندازه های مختلف گوشی گوشی ها میشود فیت شوند.

در کل بدون این باتری ها ما الان نمیتوانستیم گوشی های هوشمندی که الان با این اندازه و سایز داریم داشته باشیم. باتری های لیتیوم یونی بیشتر از 30 درصد حالت استند بای تایم و مکالمه را نسبت به نسل قبلی خودشان بیشتر دارند اثر مهمی که دو نسل قبلی داشتند یعنی اثر حافظه را ندارند خوشبختانه و اینکه مواد سمی را هم ندارد که برای محیط زیست مضر باشد و خودتان هم میتوانید خیلی راحت آن را تعویض کنید.

باتری های لیتیوم پلیمر (lipo):

این باتری ها در گوشی های هوشمند و بخصوص در گوشی های بالارده استفاده میشوند . این باتری ها ۴۰ درصد زمان مکالمه و استند بای بیشتری نسبت به نیکل فلز هیدرید ها دارند. خیلی به لیتیوم یون ها شبیه هستند و تفاوت اصلی شان در جنس ماده الکترولیت است که باعث میشود الکترون ها درون آن حرکت کنند در حقیقت در لیتیوم یون ها ماده الکترولیت مایع است ولی در لیتیوم پلیمر ها ژل الکترولیت است بخاطر همین است که لیتوم پلیمرها میتوانند در ابعاد و اشکال مختلف ساخته شوند و سبک تر هستند و حتی میشود خمشان کرد ولی مشکلشان این است که خودتان نمی توانید تعویضشان کنید .

تخلیه باتری یا Device maintenance را کاهش دهید

باتری‌های لیتیوم یونی برای حفظ ظرفیت شارژ یکسان بین 300 تا 500 چرخه شارژ/دشارژ طراحی شده‌اند. با این حال، باتری‌ها معمولاً تنها در 100 چرخه شارژ/دشارژ به 80 درصد ظرفیت باتری خود می‌رسند.

برای اطمینان از اینکه بیشترین بهره را از باتری خود می برید، می خواهید تعداد دفعات خالی شدن کامل باتری را محدود کنید. در حالی که برخی ممکن است فکر کنند بهتر است قبل از شارژ مجدد باتری به 0% کاهش یابد، هر راهنمای شارژ باتری تلفن به شما می گوید که انتظار طولانی مدت می تواند در واقع به باتری آسیب برساند. به جای منتظر ماندن، همیشه گوشی خود را نیمه شارژ نگه دارید و در صورت کم شدن بیش از حد باتری، آن را به 100% برگردانید.

افزایش عمر باتری موبایل با محافظت از باتری در برابر گرما

دور نگه داشتن گوشی از گرما یکی از اقدامات طولانی مدتی است که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که گوشی بیش از حد گرم نمی شود و آسیب نمی بیند. برای مثال، نور مستقیم خورشید می‌تواند تلفن‌ها را بیش از حد مجاز داغ کند. اگر تلفن مرتباً در این شرایط قرار داشته باشد، اغلب سریع‌تر خراب می‌شود و میزان شارژ آن را کاهش می‌دهد.

برای محافظت از گوشی خود، آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. این امر به ویژه در تابستان بسیار مهم است، زیرا دمای سطح به راحتی به 158 درجه می رسد. ماندن آن در این شرایط برای مدت طولانی باعث می شود باتری شما ظرفیت شارژ خود را سریعتر از دست بدهد.

اجازه ندهید برنامه ها انباشته شوند

اگرچه ذخیره کردن برنامه‌هایی که ممکن است در آینده استفاده کنید وسوسه انگیز است، اما بهتر است از انباشته شدن برنامه‌هایتان جلوگیری کنید. شاید داشتن بسیاری از برنامه‌های مفید یا سرگرم‌کننده در تلفن شما ایده خوبی به نظر برسد، اما در درازمدت، باتری گوشی از شما به خاطر دقت در برنامه‌هایی که روی تلفن همراه خود اجازه می‌دهید تشکر می‌کند. داشتن چندین برنامه به داده های پس زمینه شما اضافه می کند و شارژ باتری شما را افزایش می دهد.

یک راه آسان برای کاهش این نوع برنامه‌ها حذف برنامه‌هایی است که همان هدف را دنبال می‌کنند. آیا به دو برنامه هواشناسی نیاز دارید؟ سه اپلیکیشن خبری؟ با جلوگیری از نمایش مکرر اعلان‌های مشابه از منابع مختلف توسط تلفن، می‌توانید باتری و زمان خود را ذخیره کنید.

شارژ سریع نکنید

در حالی که اکنون بسیاری از تلفن‌ها گزینه‌های شارژ سریع را دارند که به شما امکان می‌دهد گوشی خود را در چند دقیقه شارژ کنید، باید از استفاده از آنها خودداری کنید. اگر واقعاً عجله دارید، ویژگی شارژ سریع مشکلی ندارد، اما به طور منظم از آن استفاده نکنید.

دلیل استفاده کم از ویژگی های شارژ سریع به از دست دادن ظرفیت ذخیره سازی مربوط می شود که هنگام شارژ شدن باتری اتفاق می افتد. وقتی یون‌های لیتیوم و فلزات لیتیوم بین الکترودهای باتری‌های لیتیوم یونی جابه‌جا می‌شوند، به آرامی حرکت می‌کنند. وقتی با سرعت پایین‌تری شارژ می‌کنید، اجازه می‌دهید فرآیند شاتل با سرعت طبیعی خود انجام شود و حرکات آنها به طور کامل، کامل شود. با شارژ آهسته تر، ظرفیت شارژ باتری خود را افزایش خواهید داد.

چه با شارژ سریع و چه آهسته، به یاد داشته باشید که وقتی گوشی خود را به 100 درصد رسانده اید، آن را از برق بکشید زیرا شارژ بیش از حد به باتری شما آسیب می رساند. بسیاری از شارژرهای جدیدتر، مانند شارژرهایی که با تلفن های شارژ سریع ارائه می شوند، به گونه ای ساخته شده اند که «هوشمند» باشند و به طور خودکار از شارژ بیش از حد تلفن شما جلوگیری کنند. با این حال، اگر پس از اتمام شارژ گوشی خود را از برق بکشید، بهترین نتایج را برای عمر باتری خود خواهید دید.

افزایش عمر باتری موبایل با ساده ترین تکنیک ها

برای افزایش عمر باتری موبایل نیاز به هیچ کار سختی ندارید فقط کافیه ساده ترین موارد را رعایت کنید تا بتوانید به بهترین عملکرد باتری موبایل خود برسید و از باتری گوشی خود محافظت نمایید.

ردیابی موقعیت مکانی را برای همه برنامه ها بررسی کنید

خیلی از برنامه ها برای عملکرد بهتر باید از موقعیت مکانی شما اطلاع داشته باشند مثل نقشه ها و یا برنامه های اشتراک گزاری، با غیرفعال کردن این گزینه باتری شما مجبور نیست تمام مدت مشغول ردیابی شما باشد علاوه بر این مشکلات مربوط به حریم خصوصی را هم حل میکند.

اگر ایفون دارید در قسمت تنظیمات به privacy و بعد location services بروید. در گوشی های اندروید به تنظیمات و قسمتsecurity & location بروید، در انجا میبینید که کدام برنامه ها شما را ردیابی می کنند و غیر ضروری ها را غیرفعال می کنید.

افزایش عمر باتری موبایل - پخش باتری موبایل شادمان
بهترین راهکارها برای افزایش عمر باتری

همه تصاویر پس زمینه متحرک و جلوه های بصری را حذف کنید

اگر یک تصویر زمینه متحرک و پر زرق و برق دارید، فکر نمیکنم باتری شما دوام زیادی داشته باشد. یک تصویر پس زمینه ساده انتخاب کنید. فراموش نکنید همه برنامه هایی که به صورت خودکار بروزرسانی میشوند را حذف کنید.

برای حذف پس زمینه های متحرک در آیفون در قسمت تنظیمات به general و بعد accessibility بروید و reduce motion را انتخاب کنید. در انروید به قسمت تنظیمات developer option بروید، وارد قسمت window and transition شوید و ان را غیرفعال کنید.

افزایش عمر باتری موبایل با غیرفعال کردن بروز رسانی های اتوماتیک

با غیرفعال کردن بروزرسانی ها فعالیت کمتری انجام میشود و باتری کمتری صرف کارهای غیر ضروری میشود. در گوشی های ایفون به قسمت تنظیمات و بعد به قسمت itunes & app store بروید، گزینه automatic download را پیدا کنید و غیرفعال کنید. در گوشی های انروید، گوگل پلی را باز کنید و در قسمت بالا و سمت چپ منو، را باز کنید بعد به قسمت setting و بعد general بروید و گزینه Auto – Update Apps را غیرفعال کنید.

افزایش عمر باتری موبایل با بررسی مقدار مصرف باتری

جهت افزایش عمر باتری موبایل بعضی اوقات ممکن است فقط یک برنامه مشکل ساز باشد با بررسی میزان مصرف باتری تلفن هوشمند تان می تواند برنامه مورد نظر را پیدا کنید.

در گوشی های ایفون به قسمت تنظیمات و بعد باتری بروید: می توانید برنامه مشکل ساز را پیدا کنید. در گوشی های انروید به قسمت تنظیمات بروید و وارد بخش مربوط به Battery شوید Battery usage را انتخاب کنید ، همه برنامه هایی را که اجازه نمی دهند از باتری گوشی هوشمند تان استفاده کافی بکنید را حذف کنید.

مقدار روشنایی صفحه را کم کنید

هر زمان که گوشی شما روشن میشود، از میزان باتری گران بهایتان کم میشود با وارد شدن به قسمت تنظیمات سریع میتوانید روشنایی صفحه را کم کنید. در بیشتر تلفن ها با توجه به شرایط نور محیطی، مقدار روشنایی صفحه به صورت اتوماتیک تنظیم میشود یعنی هربار که از تلفن استفاده می کنید باید روشنایی ان را را تنظیم کنید.

باتری را به طور کامل تخلیه یا شارژ نکنید

صبر نکنید که گوشی شما خاموش شود بعد شارژ کنید و قبل از اینکه شارژ آن 100 درصد برسد ان را از شارژ جدا کنید این افراط ها باتری را تخلیه می کند.

سعی کنید شارژ‌ باتری را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید.

زمانی که به بلوتوث و وای فای نیاز ندارید آن را خاموش کنید

تا زمانی که که به بلوتوث یا وای فای روشن باشند، دستگاه به دنبال اتصال جدید می گردد اما به چیزی وصل نمیشود برای صرفه جویی در مصرف باتری، عادت کنید زمانی که از خانه خارج میشوید بلوتوث و وای فای را خاموش کنید. در بیشتر تلفن ها در قسمت تنظیمات سریع می توانید این موارد را کنترل کنید.

اعلان های غیر ضروری را برای افزایش عمر باتری موبایل خود غیرفعال کنید!

تلفن شما برای هر اعلان بیدار میشود، صفحه نمایش را روشن میکند و فرصتی برای جواب دادن در اختیار شما قرار میدهد و حال می دانید که هربار روشن شدن شدن صفحه نمایش به معنای مصرف بیشتر باتری است.
برای غیرفعال کردن این اعلان ها در ایفون به قسمت تنظیمات بروید، وارد اعلان ها شوید گزینه Allow notifications را انتخاب و آن را غیرفعال کنید. در گوشی های انروید، وارد منوی پلی استور شوید و یا دستتان را با مکث روی اعلان مورد نظر نگه دارید و ایکون i را انتخاب کنید به این ترتیب وارد قسمت تنظیمات برنامه می شوید و می توانید اعلان را غیرفعال کنید.    

از افزایش درجه حرارت جلوگیری کنید

گوشی شما دمای بالا را دوست ندارد گرما یا سرمای زیاد می تواند باتری را تخلیه کند و طول عمر ان را کوتاه کند. جا گزاشتن تلفن در ماشین احتمالی ترین سناریو است برای اینکه تلفن در معرض گرما یا سرمای زیاد قرار بگیرد پس این دوست کوچک خود را در ماشین تنها نگذارید و باز هم به همین دلیل تلفن خود را در طول شب زیر بالش نگذارید، بخصوص اگر در حال شارژ شدن است.

زمان بندی صفحه نمایش را کاهش دهید

اگر تلفن شما روشن باشد و از آن استفاده نکنید، بعد از مدت کوتاهی صفحه نمایش به طور خودکار خاموش میشود معمولا بین 1 تا 2 دقیقه این زمان بسیار بیشتر از حد مورد نیاز است پس چرا آن را کم نکنید؟

کاربران ایفون میتوانند به قسمت setting و قسمت display and brightness بروند صفحه را پایین بکشید، auto-Lock را پیدا کنید و آن را انتخاب کنید حالا می توانید از بین گزینه ها، زمان مورد نظرتان را انتخاب کنید. در گوشی های انروید می توانید با انتخاب display از منوی تنظیمات، گزینه screen timeout را انتخاب کنید و حالا میتوانید زمان دلخواهتان را پیدا کنید.

زمانی که گوشی شما در شارژ است از آن استفاده نکنید

در صورتیکه قصد افزایش عمر باتری موبایل خود را دارید میبایست در زمان کتاب خواندن، فیلم دیدن و یا بازی کردن زمانی که گوشی شما در حال شارژ شدن است بدانید که اینکار می تواند چرخه شارژ باتری شما را خراب کند اگر در حال شارژ است بهتر است که آن را خاموش کنید یا در اکثر مواقع از ان استفاده نکنید.

از حالت پرواز استفاده کنید نه فقط در هواپیما!

زمانی که تلفن شما در حالت پرواز است هیچ نوع سیگنالی را دریافت و ارسال نمیکند و همه تماس ها، ایمیل ها، پیغام ها و اتصالات را متوقف می کند این برای کسانی که میخواهند همیشه در دسترس باشند دیوانه کننده است درست مانند اکثر ما اما بزرگترین خدمتی است که می توانید به باتری گوشی تان بکنید.

همچنین ما مقاله ای را در خصوص روش های تشخصی باتری خراب را برای شما تهیه کرده ایم تا با بررسی نکاتی که در این مقاله مطرح شده است از سلامت باتری خود مطلع گردید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به وب سایت PC Mag مراجعه نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.