رازهای افزایش طول عمر باتری هوآوی

باتری هوآوی - پخش باتری سیاره

در سال ۱۹۹۷ هوآوی شروع به تولید گوشی های هوشمند و مدرن و به روز شده در کشور چین کرد. تلفن همراه هوآوی به عنوان گوشی هوشمند شناخته می شود. این شرکت بزرگ چینی چندین سال است که توانسته گوشی های هوشمند تولید کند. این محصول دارای نرم افزارها و سخت افزارهای زیادی است که آن را بین چندین مدل خاص در جهان متفاوت کرده است. سخت افزاری که قابلیت های این گوشی ها را به طور قابل توجهی افزایش داده است باتری موبایل هوآوی است که توانایی روشن نگه داشتن گوشی شما را در ساعت های زیادی دارد. در سال های اخیر مصرف باتری نیکل تلفن همراه به طور چشمگیری کاهش یافته است. بیشتر تلفن های همراه و تبلت های مدرن از فناوری باتری لیتیوم استفاده می کنند.

خصوصیات باتری هوآوی

باتری هوآوی عملاً از دو نوع است که برخی از آن ها قابل تعویض هستند و برخی دیگر می توانند با باز شدن پشت گوشی تعویض شوند. برخی از آن ها اتصالاتی دارند که تعویض سریع آن ها را غیرممکن می کند و باید تعویض باتری هوآوی را به تعمیرکار تلفن همراه بسپارید. باتری بیشتر گوشی های جدید هوآوی در بازار قابل تعویض نیستند، اما مدل های قدیمی تر قابل تعویض هستند. باتری ها علاوه بر اینکه از نظر ظاهری یا فرم جایگزین متفاوت هستند، از نظر جنس نیز متفاوت هستند. چرا که برخی از آن ها یون لیتیوم و برخی دیگر پلیمر هستند. شایان ذکر است که باتری های لیتیوم امروزه طرفداران بیشتری دارند. در برابر گرمای گوشی و فشار بالا مقاومت می کنند و عمر طولانی تری نسبت به نوع دیگر دارند.

مراقبت از باتری هوآوی

باتری یکی از مهم ترین اجزای هر گوشی هوشمند است و باید به خوبی از آن مراقبت کرد. در غیر این صورت تمام کارکردهای گوشی قطع خواهد شد. در اینجا برخی از نکات کلیدی اما ساده برای افزایش عمر باتری هوآوی را نام می بریم. اگرچه این راهنمایی ها ساده هستند، اما رعایت این نکات بدون شک می تواند عمر باتری انواع گوشی و تبلت هوآوی را افزایش دهد.

مراقبت از باتری گوشی - فروشگاه اینترنتی سیاره
راهکارهای مراقبت از باتری گوشی سامسونگ

با مراقبت مناسب روزانه از باتری گوشی خود می توانید بیشتر از آن استفاده کنید و در عین حال عمر باتری گوشی و تبلت خود را بهبود ببخشید. راه های زیادی برای افزایش عمر باتری وجود دارد، اما در اینجا برخی از آنهایی که مهم است را شرح می دهیم:

  • قبل از اینکه شارژ گوشی زیر 15 درصد برسد آن را به شارژ متصل کنید.
  • حتما از شارژر اصلی که متعلق به خود گوشی است برای حفظ عمر باتری و شارژر استفاده کنید.
  • شارژر تقلبی تلفن و باتری را گرم می کند و عمر باتری را تا حد زیادی کاهش می دهد.
  • در هنگام شارژ بهتر است گوشی را در حالت هواپیما قرار داده و از آن استفاده نکنیم.
  • از قاب هایی که باعث می شوند باتری گوشی گرم شود  اجتناب کنید و گارد سبک بخرید.

استفاده از شارژر اصلی گوشی

همیشه از شارژر اصلی برای شارژ باتری به بهترین وجه ممکن استفاده کنید. این عامل یکی از عوامل اصلی افزایش عمر باتری هوآوی است چرا که تولیدکنندگان مختلف از استانداردها و فناوری های مختلف برای شارژرهای سریع استفاده می کنند که می تواند مشکلاتی را به وجود آورد. همچنین باید توجه داشت که استفاده از یک شارژر ضعیف نه تنها سرعت شارژ را کند می کند، بلکه حتی می تواند به باتری گوشی شما آسیب بزند.

اجتناب از شارژ بیش از حد

باتری ها شامل دو الکترود منفی و مثبت و یک الکترولیت هستند. اگر باتری به طور مداوم برای مدت طولانی شارژ شود، الکترود مثبت در طول زمان گسترش می یابد و اکسیژن را آزاد می کند. در عین حال مولکول های الکترولیت ها اکسید شده و دی اکسید کربن را آزاد می کنند. اگر این فرایند برای مدت طولانی صورت گیرد، عملکرد و ظرفیت باتری را که یک فرایند برگشت ناپذیر است، کاهش خواهد داد. در نتیجه باتری گوشی در طول زمان رو به خراب شدن می رود. عواقبی مانند کاهش شارژ و کاهش توانایی حفظ شارژ را دارد. این اتفاق همچنین مقاومت داخلی باتری را افزایش می دهد که اثر نامطلوبی دارد. بنابراین برای افزایش عمر باتری هوآوی نباید همیشه باتری گوشی اندرویدی خود را به طور کامل شارژ کنید. با نگه داشتن سطح شارژ در محدوده ۲۰ تا ۸۰٪، سلامت آن بهتر حفظ می شود.

نحوه افزایش طول عمر باتری - فروشگاه اینترنتی سیاره
راهکارهای افزایش عمر باتری موبایل

برای افزایش عمر باتری هوآوی نباید باتری به درصد شارژ خیلی پایین برسد

همان طور که اضافه شارژ کردن یک باتری مضر است، خالی شدن آن نیز اثرات منفی دارد. بسیاری از کاربران تا آخرین درصد باتری گوشی خود استفاده می کنند که در نهایت خاموش می شود. با این حال بهتر است بدانید که تخلیه کامل باتری در درازمدت باعث آسیب و تضعیف باتری گوشی خواهد شد. بنابراین، یکی از بهترین راه ها برای افزایش عمر باتری هوآوی این است که آن را هنگامی که به ۲۰٪ می رسد به شارژ متصل کنید.

توجه به دما عامل مهمی در بهبود عمر باتری هوآوی

توجه به دما یکی از مهم ترین عوامل افزایش عمر باتری هوآوی است. هنگامی که از گوشی خود برای کار سنگین مانند بازی استفاده می کنید در حالی که تلفن همراهتان به شارژر متصل است ، دما بالا می رود که مخرب است. افزایش دمای باتری واکنش های شیمیایی برگشت ناپذیر را تشدید می کند و باعث کاهش زودهنگام عمر و عملکرد باتری می شود. هنگامی که باتری گوشی خود را شارژ می کنید، تمام برنامه های غیرضروری را ببندید و تا حد امکان از گوشی استفاده نکنید. همچنین استفاده از شارژر غیر اصلی می تواند دمای باتری را افزایش دهد و منجر به خرابی زودهنگام باتری می شود.

استفاده از حالت شارژ هوشمند عامل مهم در افزایش عمر باتری هوآوی

اگر عادت دارید که شب گوشی خود را به شارژ متصل کرده و تا صبح آن را قطع نمی کنید، حالت شارژ هوشمند را روشن کنید تا از باتری محافظت شود. با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، این ویژگی نحوه استفاده از گوشی شما را به خاطر می سپارد. سپس فرایند شارژ باتری را کنترل می کند به طوری که هنگام بیدار شدن به طور کامل شارژ شده باشد در حالی که از اضافه شارژ شدن جلوگیری می کند. این ویژگی هوشمندانه به گسترش عمر باتری هوآوی کمک خواهد کرد. به طور دوره ای فرایند شارژ را متوقف می کند و آن را از سر می گیرد تا زمانی که باتری به طور کامل وقتی از خواب بیدار می شوید ۱۰۰٪ شارژ شده باشد. با این عملکرد، باتری گوشی دیگر یک شب کامل به شارژ متصل نمی ماند.

جهت فعال کردن قابلیت Smart charging mode یا قابلیت شارژ هوشمند می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

به بخش تنظیمات تلفن همراه خود وارد شوید.

گزینه Battery و سپس Performance را لمس کنید.

سپس گزینه Other Battery Settings را انتخاب کنید.

حالا گزینه Smart Charging Mode را فعال کنید.

تست سلامت باتری هوآوی

تست عمر گوشی شما یک کار پیچیده نیست و شما می توانید آن را در خانه، بدون نیاز به دانش فنی خاص انجام دهید. در گوشی آیفون این قابلیت وجود دارد و به راحتی قابل مشاهده است. اما در گوشی های اندرویدی گزینه تست سلامت باتری در تنظیمات آن وجود ندارد. البته در قسمت تنظیمات باتری و در بخش استفاده از باتری اطلاعات خوبی در مورد استفاده از باتری ارائه شده است. در صورت لزوم می توانید استفاده از برنامه هایی را که بیش از حد از باتری استفاده می کنند را به حداقل برسانید. اما راه دیگری برای تست سلامت باتری گوشی شما وجود دارد. آن هم استفاده از کد دستوری می باشد که برای همه برند ها موجود است. برای تست سلامت باتری هوآوی می توانید کد دستوری * # * # ۲۸۴۶۵۷۹ # * # * را شماره گیری کنید.

تست سلامت باتری هوآوی - فروشگاه اینترنتی سیاره
آموزش تست سلامت باتری هوآوی

زمان تعویض باتری هوآوی

معمولاً دو راه ساده و کلی برای تشخیص خرابی باتری و تعویض آن وجود دارد:

  • روش اول این است که باتری به سرعت خالی شود.
  • روش دیگری که نشان می دهد زمان تعویض باتری است، تغییر شکل باتری است که از حالت صاف بیرون می آید و متورم می شود.

برای تست تغییر وضعیت، اگر مهر و موم نشده باشد، فقط باید جلد پشتی گوشی را باز کنید و باتری را بردارید. سپس آن را روی یک سطح شیشه ای مسطح روشن کنید. اگر باتری به طور مداوم کار کرد، به این معنی است که باتری گوشی آسیب دیده است.

تعمیر و نگهداری مناسب و شارژ باتری هوآوی

با شارژ کردن به موقع باتری گوشی خود، می توانید عمر باتری را افزایش دهید. بهتر است میزان شارژ آن بیش از 50 درصد باشد. بهترین حالت میزان درصد شارژ باتری هوآوی بین 40 تا 80 درصد است. بهتر است نگذاریم این مقدار به کمتر از 20 درصد برسد.

نکته دیگری که پخش باتری سیاره به آن اشاره دارد این است که به خاطر داشته باشید که وقتی باتری گوشی به طور کامل شارژ می شود، شارژر را قطع کنید. البته در گوشی های جدید یا استفاده از محافظ های هوشمند پس از شارژ، اتصال برق به طور خودکار قطع خواهد شد و به این ترتیب از گرم شدن بیش از حد گوشی جلوگیری می شود. مشکل بعدی استفاده نکردن از شارژر های اصلی و مناسب با باتری مورد نظر گوشی است.

استفاده بهینه از شارژ باتری هواوی

یکی از عواملی که به ما این امکان را می دهد تا از شارژ باتری هوآوی خود نهایت استفاده را بکنیم بستن برنامه های کاربردی است که استفاده نمی شوند. چرا که باز گذاشتن برنامه های کاربردی و فعال کردن Wi-Fi از جمله عواملی هستند که معمولا به سرعت شارژ باتری را کم می کنند.

آیا گوشی ارزش خرید باتری جدید را دارد یا نه؟

اگر گوشی هوآوی قدرتمند باشد و تنها باتری آسیب دیده باشد، بهترین گزینه خرید باتری جدید برای گوشی است. اما اگر گوشی شما شکسته شود و باتری خوب کار نکند به دلیل هزینه بالای باتری هوآوی، بهتر است گوشی جدیدی خریداری کنید. اما با محبوبیت رو به رشد گوشی های هوشمند و به روز رسانی مدل های آنها با توجه به بودجه شما، بهترین راه ممکن تعمیر یا تعویض باتری گوشی است.

هزینه تعویض باتری هوآوی

یکی از نکات مهمی که هنگام تعویض باتری هوآوی باید به آن توجه کنید این است که هزینه تعویض باتری تلفن همراه هوآوی چقدر می شود؟ معمولاً هر چه ظرفیت باتری بیشتر باشد یا مدل گوشی جدیدتر باشد، خرید باتری گران تر می شود. به عنوان مثال باتری اصلی آخرین مدل گوشی هوآوی معمولاً گران تر از باتری اصلی مدل قدیمی تر آن خواهد بود. بر اساس تعرفه های ثبت شده، هزینه تعویض باتری گوشی زیاد نیست اما قیمت باتری بسته به مدل و وضعیت گوشی می تواند قیمت را دچار تغییراتی کند.

سوالات متداول

دو نوع اصلی باتری های قابل شارژ، نیکل فلز هیدرید و لیتیوم یون هستند. چون قابل شارژ هستند، زباله های الکترونیکی کمتری نسبت به باتری های یکبار مصرف تولید می کنند. آنها کارایی بهتری را در درازمدت نسبت به باتری های یکبار مصرف ارائه می دهند.

سوالات متداول در مورد باتری هوآوی

علائم هشدار باتری معیوب چیست؟

گوشی تنها زمانی روشن شود که به شارژر متصل باشد. در صورت خراب بودن باتری هوآوی، شارژ لازم برای روشن ماندن گوشی ذخیره نمی شود.
به سرعت خاموش شود.
تلفن همراه داغ شود.
باتری متورم شود.

آیا استفاده از گوشی در حین شارژ مشکل ایجاد می کند؟

بارها چه در این مقاله و چه در مقاله های قبلی این نکته را گوشزد کرده ایم که هنگامی که تلفن همراهتان به شارژر متصل است از آن استفاده نکنید.

روزي چند بار بايد گوشی هوآوی خود را شارژ کنم؟

موبایل‌ها معمولاً روزی یک بار شارژ می شوند، اما بسته به مصرف باتری هوآوی و نحوه استفاده از آن، حتی اگر روزی دو یا سه بار شارژ کنید، مشکلی وجود ندارد.

 آیا باید باتری گوشی هوآوی را تا 100 درصد شارژ کنیم؟

 خیر، کارشناسان یک بار در ماه توصیه می کنند که باتری هوآوی را از صفر تا ۱۰۰٪ به طور کامل شارژ کنید.

چگونه می توانیم تلفن همراه هوآوی را بدون کابل USB شارژ کنیم؟

یک شارژر بی سیم بخرید و دستگاه اندروید خود را به صورت بی سیم شارژ کنید. با این کار، باتری هوآوی به صورت بی سیم شارژ می شود .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.