10 نکته باتری تقویت شده که باید بدانیم

باتری تقویت شده

تلفن های همراه و موبایل‌های هوشمند امروزی، دارای بسیاری از ویژگی‌های اضافی هستند. آن ها اغلب نه تنها برای ارتباط، بلکه به عنوان کنسول بازی، پخش کننده محتوای چند رسانه ای وحتی رایانه شخصی قابل حمل نیز استفاده می‌شوند. این تطبیق پذیری و اندازه های بزرگ صفحه نمایش، مصرف برق گوشی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. در نتیجه میزان انرژی باتری موبایل در طول روز به سرعت کاهش می یابد.

مدل‌ های قبلی گوشی‌ ها معمولاً هر سه روز یک بار نیاز به شارژ کردن موبایل داشتند. اما باتری موبایل‌های هوشمند امروزی در عرض یک روز کاملاً خالی می ‌شود. دلیل اصلی ارائه شارژر های قابل حمل یا پاور بانک نیز همین موضوع می باشد. پاور بانک، امکان افزایش زمان کارکرد موبایل را فراهم می کند. یک راه دیگر استفاده از باتری تقویت شده موبایل است. قبل از آن که به باتری تقویت شده بپردازیم، برای درک بهتر مقاله، توضیح مختصری از ساختار باتری ارائه می دهیم.

باتری موبایل چیست و چگونه کار می کند؟

باتری موبایل ساختاری شیمیایی دارد. هنگامی که یک گوشی هوشمند به شارژر متصل است، از الکتریسیته برای تنظیم مجدد یک واکنش شیمیایی در باتری استفاده می شود. طی این فرایند، الکترون ها از آند (منفی) به کاتد (انتهای مثبت باتری) منتقل می شوند. پس از شارژ کردن موبایل، باتری می‌تواند با راندن الکترون‌ ها از طریق یک مدار به آند، الکتریسیته ایجاد کند. تا زمانی که تمام الکترون ‌های موجود در باتری به آند یا یک دستگاه داخلی منتقل شوند، به این کار ادامه می‌ دهد.

باتری موبایل از چه چیزی ساخته شده است؟

درون یک باتری موبایل معمولی یک آند، یک کاتد و یک الکترولیت وجود دارد. باتری ‌های لیتیوم یونی که در بیشتر گوشی ‌های هوشمند و لوازم الکترونیکی یافت می ‌شوند، دارای یک کاتد اکسید فلزی ساخته‌ شده از مخلوط کبالت، نیکل، منگنز یا آهن می باشند که یون ‌های لیتیوم را درون خود نگه می‌دارند. باتری ‌های حالت جامد یکی از آینده ‌های احتمالی هستند که در آن الکترولیت مایع در باتری با یک ماده جامد جایگزین می‌ شود. این موضوع باعث افزایش قابل توجه ایمنی باتری می شود.

شارژ باتری تقویت شده
نحوه شارژ باتری تقویت شده

باتری تقویت شده چه ویژگی هایی به باتری موبایل می افزاید؟

اکثر دستگاه های الکترونیکی مدرن مجهز به باتری های لیتیوم یونی هستند. این باتری ها با ویژگی های ساختاری خوب، زمان کار طولانی را برای تلفن های همراه فراهم می کنند. اما باتری موبایل استاندارد نصب شده در کارخانه دارای ظرفیت متوسطی است که به ندرت از 1500 میلی آمپر ساعت بیشتر می شود. این به دلیل تولید محصول استاندارد و مقرون به صرفه متناسب با نیاز کاربر عادی می باشد.

ساخت باتری تقویت شده با ظرفیت بیشتر هزینه بیشتری دارد و نصب اولیه آن ها توسط سازنده همیشه توجیه پذیر نیست. چرا که قیمت دستگاه بالاتر خواهد رفت. اما برای کاربرانی که می خواهند بیشترین استفاده را از تلفن همراه خود ببرند، افزایش عمر دستگاه در اولویت است. باتری تقویت شده همچنین برای آن دسته از افراد که مدام در سفر هستند یا به واسطه شغلشان ساعات زیادی را در جاده می گذرانند، بسیار کاربردی خواهد بود. زیرا همیشه نمی ‌توان گوشی را در جاده شارژ کرد. تولید کنندگان باتری تقویت شده با ظرفیت افزایش یافته به طور کامل تقاضای رو به رشد برای چنین مدل هایی را در نظر می گیرند. آن ها تقریباً برای همه تلفن های همراه هوشمند محبوب، باتری تقویت شده تولید می کنند.

باتری لیتیوم یونی با بالاترین ظرفیت

این نوع باتری تقویت شده که مبتنی بر فناوری آند سیلیکونی می باشد، ظرفیتی برابر با 3.2Ah دارند که طبق گزارش ‌ها از ظرفیت بهترین باتری ‌های Li-ion تجاری (بین 2.5Ah تا 3.1Ah) بیشتر است. باتری تقویت شده، علاوه بر ظرفیت بالاتر، طول عمر بیشتری نیز دارد. این ویژگی می‌ تواند امکان زمان‌ های طولانی ‌تر کارکرد را برای محصولات الکترونیکی فراهم کند. در حال حاضر باتری ‌های لیتیوم یون معمولاً با آند کربن ساخته می ‌شوند. سیلیکون علی رغم همه ویژگی هایش، در طول چرخه شارژ از ناپایداری فیزیکی رنج می برد. باتری تقویت شده، با اصلاح شکل فیزیکی (مورفولوژی) سیلیکون، پتانسیل آن را به عنوان آند باتری بهبود بخشیده است.

باتری تقویت شده لیتیوم یون چیست و چگونه کار می کند؟

باتری تقویت شده لیتیوم یون (Li-ion) یک فناوری باتری پیشرفته است که از یون های لیتیوم به عنوان یک جزء کلیدی در ساختار الکتروشیمیایی خود استفاده می کند. در هنگام مصرف شدن انرژی باتری موبایل، اتم های لیتیوم دچار فرایند یونیزاسیون می شوند. این اتم های لیتیوم یونیزه شده ضمن گذر از الکترولیت، مسیر خود را به سمت کاتد پیش می گیرند. این همان قسمتی است که اتم های لیتیوم پس از کنش با الکترون ها، دیگر یونیزه نبوده و به عبارتی دیگر از نظر الکتریکی، خنثی به حساب می آیند. اتم های لیتیوم به قدری کوچک هستند که درنتیجه آن، باتری‌ تقویت شده لیتیوم یونی می تواند ولتاژی بسیار بالا و میزان ذخیره انرژی قابل قبولی داشته باشد.

باتری تقویت شده لیتیوم یونی از متریال های گوناگونی به عنوان الکترود بهره می برد. از جمله این مواد می توان به کبالت لیتیوم اکسید شده به عنوان کاتد و گرافیت به عنوان آند اشاره کرد. ساختار باتری های تلفن های همراه و سایر وسایل الکترونیکی معمولاً بر این پایه استوار است.

برخی از مزایای باتری تقویت شده لیتیوم یون چیست؟

در مقایسه با سایر فناوری ‌های باتری قابل شارژ با کیفیت بالا (نیکل-کادمیم یا نیکل-فلز-هیدرید)، باتری‌ تقویت شده لیتیوم یون دارای چندین مزیت است. آن ها یکی از بالاترین چگالی های انرژی را در بین هر فناوری باتری امروزی دارند. علاوه بر این، سلول ‌های باتری لیتیوم یونی می ‌توانند تا 3.6 ولت، یعنی 3 برابر بیشتر از فناوری ‌هایی مانند Ni-Cd یا Ni-MH انرژی تولید کنند. این بدان معناست که آن ها می توانند مقدار زیادی جریان را برای کاربرد های پرقدرت ارائه دهند. با توجه به این مزایا، باتری های لیتیوم یونی جایگزین باتری های Ni-Cd به عنوان رهبر بازار در دستگاه های الکترونیکی قابل حمل (مانند تلفن های هوشمند و لپ تاپ) شده اند. این ها تنها بخشی از مزایای باتری های لیتیوم یون تقویت شده می باشند. لذا قیمت یک باتری تقویت شده لیتیوم یون، با توجه به مزایایی که ارائه می دهد، بسیار مقرون به صرفه است.

باتری لیتیوم یون
باتری تقویت شده لیتیوم یون

دلایل برتری باتری لیتیوم یون بر سایر باتری های موبایل

در مقایسه با فناوری باتری سنتی، باتری‌ تقویت شده لیتیوم یون از قابلیت شارژ سریع تری برخوردار هستند. همچنین دوام و طول عمر بیشتری نیز دارند. در ادامه مقاله به برخی از دلایل برتری باتری تقویت شده بر سایر باتری ها پرداخته ایم.

فناوری شارژ سریع (Fast Charge)

باتری تقویت شده لیتیوم یونی موبایل شما از فناوری شارژ سریع (Fast Charge) پشتیبانی می کند. در هنگام شارژ کردن موبایل، باتری تا 80 درصد خیلی سریع شارژ می شود. پس از آن برای حفظ سلامت باتری، فرایند شارژ شدن کند می گردد. مدت زمانی که طول می کشد تا باتری موبایل به 80٪ برسد، بسته به تنظیمات و نوع دستگاهی که شارژ می کنید متفاوت است. این فرآیند، طول عمر باتری شما را نیز افزایش می دهد. با این حال و علاوه بر این، همیشه به دنبال راه‌کارهای تست باتری موبایل خود باشید تا از عملکرد صحیح آن، اطمینان حاصل کنید.

آسان تر شدن شارژ کردن موبایل

باتری تقویت شده لیتیوم یون خود را هر زمان که خواستید، شارژ کنید. برای این منظور هیچ الزامی وجود ندارد تا برای خالی شدن کامل باتری، پیش از شارژ کردن موبایل صبر کنید. ظرفیت هر نوع باتری پس از مقدار معینی از شارژ شدن، مجدد کاهش می یابد. در باتری های لیتیوم یونی نیز، ظرفیت با هر چرخه شارژ کامل، کمی کاهش می یابد. باتری تقویت شده لیتیوم یونی به گونه‌ای طراحی شده است که حداقل 80 درصد ظرفیت اصلی خود را برای تعداد زیادی چرخه شارژ حفظ کند که این نیز بسته به نوع محصول، متفاوت است. شما می توانید از نرم‌افزارهای بررسی سلامت باتری موبایل جهت اطمینان از عملکرد صحیح باتری بهره ببرید.

چرا داشتن یک باتری با ظرفیت بالا ضروری است؟

خرید باتری تقویت شده با ظرفیت بالا، یک راه حل عالی برای کسانی است که می خواهند برای مدت طولانی از دستگاه خود استفاده کنند. یک باتری مانند این، اطمینان حاصل می کند که دستگاه شما ساعت ها روشن مانده و کار کند. بدون این که مدام نگران شارژ کردن مجدد آن ها باشید. به عنوان مثال، اگر مسافر باشید، باتری تقویت شده با ظرفیت بالاتر به شما کمک می کند تا بدون نیاز به چندین پاور بانک سفر کنید. می توانید یک بار آن را به طور کامل شارژ کرده و انتظار داشته باشید تا چندین ساعت برای شما کار کند.

باتری تقویت شده مارک
باتری تقویت شده گوشی برند مارک

میلی آمپر ساعت

میلی آمپر ساعت، معرف جریان الکتریکی عبوری به میزان یک میلی آمپر در واحد یک ساعت می باشد. در صورتی که باتری موبایل، نیاز به جریان عبوری زیادی نداشته باشد، با ظرفیت کوچک تر می تواند دوام طولانی نیز داشته باشد. اما اگر باتری برای عملکرد مطلوب خود به جریان عبوری بالاتری نیاز داشته باشد، انرژی ذخیره شده در آن در مدت زمان کوتاه تری مصرف می شود.

آیا عدد mAh بزرگ تر در باتری موبایل شما به معنای باتری بهتر است؟

باتری ‌هایی با درجه ‌بندی میلی ‌آمپر ساعت بزرگ ‌تر، معمولاً دوام و طول عمر بیشتری نسبت به سایر باتری ها دارند. هرچند در همه موارد به معنای باتری بهتری نیستند. این در صورتی است که باتری تقویت شده با کیفیتی را برای موبایل خود تهیه نکرده باشید. همان طور که گفته شد، میلی آمپر ساعت، در تعریف علمی، معرف واحد شارژ الکتریکی می باشد. این تعریف برای اندازه گیری ظرفیت باتری به کار می رود.

باتری لیتیوم یون تقویت شده
باتری موبایل لیتیوم یون

عمر این نوع باتری به چه عواملی بستگی دارد؟

طول عمر باتری موبایل تا حد زیادی به نحوه استفاده شما از آن بستگی دارد. هرچه قابلیت‌ های بیشتری را روی موبایل خود فعال کنید، CPU تلفن همراه شما فشار بیشتری را متحمل می شود. در نتیجه موبایل شما جریان بیشتری را می کشد. به تبع آن انرژی ذخیره شده در باتری نیز سریع تر مصرف می شود. ممکن است هنگام روشن بودن نقطه اتصال تلفن همراه یا اجرای بازی های سنگین، متوجه خالی شدن سریع باتری موبایل خود شده باشید. علت این موضوع در همان توضیح داده شده نهفته است. به این ترتیب، در صورتی که استفاده درستی از تلفن همراه نداشته باشید و گوشی موبایل شما متحمل فشار زیادی شود، یک باتری تقویت شده می تواند در مدت زمان کوتاه تری نسبت به سایر باتری ها تخلیه شود.

اندازه باتری تقویت شده

این واقعیت که باتری تقویت شده، طول عمر بیشتری نسبت به باتری های با ظرفیت کم تر دارد، درست است. اما با این وجود، باتری های تقویت شده، سازگار با هر نوع وسیله الکترونیکی نمی باشند. تولید کنندگان باتری های تقویت شده، از روش های متنوعی برای افزایش ظرفیت باتری بهره می برند. یکی از این روش ها، بالا بردن تعداد سلول ها در باتری موبایل می باشد.

انرژی الکتریکی لازم برای ساز و کار وسیله الکترونیکی در همین سلول ها تولید می شود. نکته ای که در این جا حائز اهمیت است، این است که این زیاد شدن تعداد سلول ها می تواند منجر به زیاد شدن وزن باتری موبایل نیز شود. از این رو شاید خیلی مناسب وسایل الکترونیکی همراه نباشند. چرا که سبک بودن در این نوع دستگاه ها یک مزیت بزرگ به شمار می آید. بسیار مشاهده شده است که باتری های بی کیفیت، معمولاً خیلی زود داغ شده و مسبب مشکلات زیادی در وسیله الکترونیکی شما می شوند. این همچنین می تواند از طول عمر باتری شما نیز بکاهد. اهمیت خرید یک باتری تقویت شده با کیفیت در این جا بیش از پیش مشخص می شود.

بهترین برند های باتری تقویت شده کدام هستند؟

برند های متفاوتی در بازار، انواع باتری تقویت شده را ارائه می دهند. از جمله این برندها می‌توان به کوفنگ و مارک اشاره کرد. باتری های تقویت شده برای انواع موبایل های آیفون، سامسونگ و ال جی به راحتی در دسترس هستند. سایر برند ها نیز در تلاش هستند تا از این نوع باتری ها در دستگاه های الکترونیکی خود پشتیبانی کنند.

باتری تقویت شده کوفنگ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.