هر آنچه باید درباره پاور بانک ها بدانید

پاوربانک گوشی - فروشگاه اینترنتی سیاره

آیا چیزی بدتر از اضطراب تمام شدن باتری اصلی موبایل وجود دارد؟ همه ما تا حد زیادی به انواع تکنولوژی مانند تلفن‌ های هوشمند وابسته ایم تا به کمک آن ها، زندگی ‌مان را آسان ‌تر و دلپذیرتر کنیم. این دستگاه‌ ها به طرز فوق ‌العاده ‌ای در مصرف انرژی کارآمد شده ‌اند. با این وجود باز هم در مواقع زیادی، آن طور که باید پاسخ گوی نیازهای ما نیستند. به همین دلیل، ما عادت کرده ایم تا موبایل های خود را از یک شارژر به شارژر دیگر منتقل کنیم. به این ترتیب، ما در خانه، ماشین و محل کار، مدام در حال شارژ کردن موبایل هستیم.

به همین دلیل است که پاور بانک، در چند سال اخیر بسیار محبوب شده است. این دستگاه های جمع و جور در اندازه های مختلف تولید می شوند. آن ها می توانند انرژی کافی برای شارژ نگه داشتن باتری موبایل شما را تا چند روز ذخیره کنند. چیز هایی وجود دارد که هر کاربر این دستگاه های محبوب باید درباره آن ها بداند. از این گذشته، پاور بانک ها بسیار پیچیده تر از آن چیزی هستند که اکثر ما تصور می کنیم. پس اگر قصد خرید پاور بانک را نیز دارید، خواندن این مقاله به شما در انتخاب هر چه بهتر دستگاه، کمک خواهد کرد.

باتری تقویت شده لیتیوم یون پاور بانک

فناوری باتری پاور بانک، امروزه بسیار بهبود یافته تر از سال های گذشته است. این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما تعداد کمی از مردم به خاطر دارند که چگونه فناوری‌ های قدیمی‌ تر مانند نیکل کادمیوم سبب به دردسر افتادن کاربر می شدند. متأسفانه، این باتری ‌های شگفت ‌انگیز مدرن با برخی هشدار ها همراه هستند. با چنین چگالی انرژی بالا، همیشه این احتمال وجود دارد که باتری، همه آن را در یک انفجار کنترل نشده آزاد کند. تنها دلیل قابل قبول بودن نرخ تصادفات واقعی به مجموعه استاندارد های ایمنی و فناوری های تعبیه شده در دستگاه های لیتیومی بازمی گردد. با این حال، باتری لیتیومی پاور بانک شما نیز می‌تواند با استفاده نادرست به یک جسم خطرناک تبدیل شود.

بنابراین در مورد نحوه کار با پاور بانک جدید خود محتاط باشید. در عین حال، شما فقط باید پاور بانک هایی را خریداری و استفاده کنید که دارای مارک و گواهینامه از سازمان های ایمنی مصرف کننده هستند. پاور بانک ها باید چندین ویژگی مانند محافظت در برابر شارژ و گرمای بیش از حد را داشته باشند تا برای استفاده ایمن در نظر گرفته شوند. محصولات بدون برند و تایید نشده ممکن است فقط برخی از این ویژگی ها را داشته یا هیچ کدام را نداشته باشند.

همه چیز درباره ظرفیت پاور بانک

پاور بانک ها تقریباً به طور کلی بر حسب میلی آمپر ساعت، دسته بندی می شوند. این اندازه گیری میزان شارژ الکتریکی باتری است. باتری داخل گوشی هوشمند یا لپ تاپ شما نیز دارای رتبه بندی در همان واحد است. سلول های لیتیومی دارای ولتاژ اسمی 3.7 ولت هستند. با این حال، USB حداقل با ولتاژ پنج ولت کار می کند و بنابراین دستگاه انتظار دارد حداقل با آن ولتاژ شارژ شود. علاوه بر این ها باید در نظر داشته باشید که چیزی به نام تبدیل انرژی بدون تلفات وجود ندارد. تبدیل انرژی شیمیایی موجود در دستگاه شما به برق و برگشت به ذخیره سازی مواد شیمیایی، مقداری از آن را به عنوان گرما هدر می دهد. در پایان، می ‌توانید ظرفیت واقعی باتری یک پاور بانک برای شارژ دستگاه‌ ها را تقریباً در حدود دو سوم ظرفیتی که در ولتاژ اسمی 3.7 ولت بیان شده است، تخمین بزنید.

به میزان آمپر نیز توجه کنید

شارژ استاندارد USB در 5 ولت و 0.5 آمپر انجام می شود. اگر ولتاژ را ثابت نگه دارید و آمپر را افزایش دهید، سرعت جریان الکتریسیته افزایش می یابد. این بدان معناست که پاور بانک، سریع تر تخلیه می شود و دستگاه مورد نظر به نوبه خود سریع تر شارژ می شود. تقریباً تمام گوشی ‌های هوشمند و تبلت‌ های مدرن می ‌توانند با سرعت 2.1 آمپر شارژ شوند. در نتیجه برای این دستگاه ها بسیار معمول است که حداقل یک پورت 2.1A یا 2.4A داشته باشند. وصل کردن هر دستگاه سازگار با USB به پورت با آمپر بالا کاملاً ایمن است. با وصل کردن گوشی خود به این پورت، آن را با سرعتی مشابه شارژر دیواری، شارژ می کنید.

پاور بانک قابل حمل - فروشگاه اینترنتی سیاره

هر چند این یک نقطه ضعف نیز دارد. تخلیه سریع تر باعث افزایش حرارت در باتری می شود. هر چه باتری گرم تر شود، کارایی آن کم تر است. بنابراین استفاده از پورت سریع ‌تر می‌ تواند تأثیر قابل‌توجهی بر میزان شارژ در پایان روز داشته باشد. پس اگر می ‌خواهید تا حد امکان از پاور بانک ها استفاده کنید، به طور فعال از تلفن استفاده نکنید و آن را یک شب با خروجی 0.5A شارژ کنید. خاموش کردن آن در حین شارژ بهینه خواهد بود. این سناریویی است که هنگام کمپینگ در منطقه ای دور از برق، کارآمد خواهد بود. جایی که هر وات مهم است. همچنین اگر می‌ خواهید پاور بانک خود را قبل از تمام شدن شارژ کنید، بهتر است همیشه از پورت با آمپر بالا استفاده کنید. به خصوص اگر می خواهید به طور فعال از تلفن برای برنامه های کاربردی مانند GPS استفاده کنید.

استاندارد های شارژر سریع

اگر یک گوشی هوشمند مدرن، میان رده یا بهتر دارید، می دانید که می تواند به سرعت شارژ شود. بنابراین ممکن است تعجب آور باشد که بسیاری از پاور بانک ها ممکن است یک روز کامل برای شارژ شدن زمان ببرند. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد. اما اگر قرار است اغلب از پاور بانک استفاده کنید و به سادگی آن را برای مواقع اضطراری نگه ندارید، امکان شارژ شدن سریع ‌تر، بسیار مهم است. موبایل ها و تبلت‌ های مدرن معمولاً از یک نوع شارژ سریع (Fast Charge) پشتیبانی می‌کنند. استاندارد های شارژ بسیار زیادی برای بحث در این جا وجود دارد. اما خوشبختانه تنها کاری که باید انجام دهید، این است که اطمینان حاصل کنید که استاندارد های پشتیبانی شده دستگاه حداقل با یکی از استاندارد هایی که شارژر شما ارائه می دهد مطابقت داشته باشد.

پاور بانک با پشتیبانی از فناوری شارژ عبوری

ممکن است در این جا سوالی برای شما مطرح شود. با فرض این که فقط یک شارژر دارید، ابتدا باید پاور بانک را شارژ کنید یا دستگاه موبایل؟ اگر یک پاور بانک با پشتیبانی از شارژ عبوری دارید، پس این مشکلی است که مجبور نیستید با آن روبرو شوید. چنین پاور بانک هایی می توانند خود را از دیوار شارژ کرده و در عین حال شارژ را به دستگاه دیگری منتقل کنند. در نظر گرفتن این ویژگی در هنگام خرید می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

پاوربانک سامسونگ - سیاره

برخی از لپ تاپ ها را می توان با برخی از پاور بانک ها شارژ کرد

موبایل ‌ها، تبلت ‌ها و سایر لوازم الکترونیکی کوچک، منطبق با استاندارد USB 5V هستند، اما لپ ‌تاپ ‌ها متفاوت هستند. این دستگاه‌ های بزرگ ‌تر، جریان برق ۱۲ ولتی را از منبع تغذیه می‌ پذیرند. دو روش اصلی برای شارژ لپ تاپ شما با استفاده از پاور بانک ها وجود دارد. در هر دو مورد، شما به یک پاور بانک با ویژگی های مناسب نیاز دارید. بسیاری از لپ‌ تاپ‌ های مدرن، به‌ ویژه اولترا بوک‌ ها، اکنون می‌ توانند از طریق USB-C شارژ شوند.

اگر لپ‌ تاپ شما را می‌توان از طریق USB-C شارژ کرد، یعنی همان چیزی که شارژر موبایل از آن استفاده می کند، می ‌توانید از پاور بانکی استفاده کنید که خروجی USB-C دارد و از استاندارد USB-C PD (تحویل برق) پشتیبانی می ‌کند. حال، اگر لپ ‌تاپ شما از شارژ از طریق USB-C پشتیبانی نکند، چطور؟ در این صورت، به یک پاور بانک مخصوص با خروجی لپ تاپ 12 ولت نیاز دارید. این یک پورت غیر USB است که با کابل اختصاصی ارائه شده توسط سازنده پاور بانک کار می کند.

راه اندازی خودرو های برقی

شما می توانید یک ماشین هیبریدی را با پاور بانک های ویژه راه اندازی کنید. برخی از پاور بانک‌ های تخصصی وجود دارند که همراه با پیوستی ارائه می ‌شوند که به شما امکان می‌ دهد تا ماشین برقی خود را به سرعت روشن کنید. این پاور بانک ‌ها گران ‌تر از نمونه های معمولی هستند. با استفاده از این پاور بانک ها، نه تنها می توانید ماشین برقی خود را راه اندازی کنید، بلکه می توانید تلفن خود را نیز شارژ کنید.

طول عمر محدود باتری های لیتیومی

باتری لیتیومی یکی از قطعاتی است که کم ترین طول عمر را دارد. در حالی که بقیه تلفن همراه شما ممکن است برای چندین دهه کار کند. مگر این که از نظر فیزیکی به آن آسیب وارد کنید. اما مطمئناً باتری موبایل ظرف چند سال از بین خواهد رفت. راه‌کارهای تست باتری موبایل را قدم به قدم دنبال کنید تا به این ترتیب بتوانید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. این کار را می توانید به کمک برخی از نرم‌افزارهای بررسی سلامت باتری موبایل نیز انجام دهید.

باتری پاوربانک برای شارژ موبایل - سیاره

باتری های لیتیومی با هر بار شارژ شدن به تدریج ظرفیت شارژ خود را از دست می دهند. این روز ها می‌ توانید انتظار داشته باشید که بیشتر باتری‌ های لیتیومی حدود 500 چرخه شارژ کامل را پشت سر بگذارند. این قبل از این است که مقدار قابل توجهی از انرژی خود را از دست بدهند. همچنین نمی توانید انتظار داشته باشید که پاور بانک ها شارژ خود را به طور نامحدود نگه دارند. بنابراین اگر از آن ها استفاده نکرده اید، هر چند ماه یک بار آن ها را شارژ کنید. شاید روزی ما بالاخره به آن سطح فوق العاده باتری دست پیدا کنیم که مجلات علمی همیشه نوید آن را می دهند. اما در حال حاضر، ما باید به فناوری باتری موبایل فعلی بسنده کنیم. به لطف پاور بانک ‌ها، می ‌توانیم از دستگاه‌ های باریک و جذاب لذت ببریم و در عین حال راهی برای شارژ کردن آن‌ ها در هر زمان و مکانی داشته باشیم.

پاور بانک چگونه کار می کند؟

باتری داخلی پاور بانک ها به وسیله یک منبع تغذیه خارجی، مانند پریز دیواری شارژ می شود. جریان الکتریسیته دریافت شده به فرم انرژی شیمیایی در دستگاه ذخیره می شود. باتری در صورت نیاز، انرژی ذخیره شده را به دستگاه الکترونیکی مانند موبایل، تبلت و لپ تاپ منتقل می کند. پس ساز و کار این نوع دستگاه ها بر اساس سه مرحله توضیح داده شده می باشد. به ظاهر مکانیزم عملکرد آن ها مانند باتری موبایل است، اما باتری یک پاور بانک با در نظر گرفتن مولفه های طراحی و ساخت می تواند دارای پیچیدگی بیشتری بوده و به تناسب آن مزایای بیشتری نیز ارائه دهد.

شیوه کار پاوربانک‌ها - سیاره

پاور بانک چگونه انرژی الکتریکی را ذخیره می کند؟

همانند بیشتر وسایل الکترونیکی، باتری های این نوع دستگاه ها نیز قابل شارژ می باشند. انواع متداول باتری ها که در ساخت پاور بانک ها به کار می رود، باتری های لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر می باشند. این نوع باتری ها، چگالی انرژی بسیار بالایی دارند. اما در عوض، سبک ترین و کوچک ترین نوع باتری های موجود در بازار هستند. البته ناگفته نماند که این موضوع، باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری را مستعد آتش گرفتن یا انفجار می کند. پاور بانک‌ های قابل اعتماد دارای ویژگی ‌های ایمنی داخلی هستند؛ مانند حفاظت در برابر بار اضافی و حفاظت در برابر جریان، گرما و شارژ بیش از حد استاندارد تعریف شده.

انواع مختلف پاور بانک ها کدام هستند؟

پاور بانک ها از نظر شاخصه های بسیار زیادی با یکدیگر تمایز دارند. ابعاد پاور بانک ها شاید مهم ترین معیاری باشد که هنگام خرید باید در نظر بگیرید. پاور بانک های بزرگ تر از ظرفیت باتری بالا تری نیز برخوردار هستند. این ظرفیت بالا یک مزیت مهم برشمرده می شود. اما به سبب بالا بردن وزن دستگاه، می تواند به عنوان یک ضعف نیز به حساب بیاید.

چگونه باید از باتری مراقبت کرد؟

هیچ گاه شارژ باتری پاور بانک ها را کاملاً تکمیل نکنید. نگه داشتن شارژ باتری در بازه بین 20 تا 80 درصد، بیشترین کارایی را برای دستگاه شما به ارمغان می آورد. باتری ها زمانی که خیلی پر یا خیلی خالی هستند، به خوبی کار نمی کنند؛ این موضوع به خصوص برای دوره های مصرف طولانی باید رعایت شود.

همچنین آن را در معرض دمای شدید قرار ندهید. در دما های بالا، باتری داخل پاور بانک، انرژی خود را سریع تر از دست می دهد. حتی ممکن است خطرات ایمنی را نیز به همراه داشته باشد.

شارژ گوشی با شارژر دیواری - سیاره

برای خرید باتری سامسونگباتری آیفونباتری هواوی میتوانید به فروشگاه اینترنتی سیاره مراجعه نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.