چند نکته کلیدی در زمان شارژ کردن گوشی موبایل 😍

خالی شدن باتری موبایل

نحوه شارژ کردن موبایل

نحوه شارژ کردن موبایل چگونه است؟ اگر به دنبال خرید گوشی هوشمند هستید باید به نکات مهمی توجه نمایید از جمله باتری موبایل. برای سالم نگه داشتن باتری گوشی باید به نحوه صحیح شارژ کردن موبایل توجه داشت. نکته مهم دیگری که در سلامت باتری گوشی اهمیت دارد شارژری است که از آن استفاده می نماییم. استفاده کردن از شارژر های بی کیفیت می تواند طول عمر باتری شما را به شدت پایین بیاورد.

ما در این مقاله قصد داریم که فوت و فن ها و روش صحیح شارژ کردن موبایل و نحوه اتصال شارژر به گوشی را به شما آموزش بدهیم.

انواع کابل شارژرهای متفاوت

شما برای شارژ کردن موبایل خود نیاز مند کابل شارژ متناسب با گوشی هوشمند خود هستید. امروزه بسته به نوع موبایل و برندی که شما استفاده می کنید کابل شارژ های متفاوتی در بازار موجود است.

کابل شارژ میکرو USB: اگر شما چند سالی است که از گوشی های هوشمند اندروید استفاده می کنید و البته برند موبایل شما اپل نیست. قطعا با این نوع کابل شارژ آشنایی دارید. باید گفت رایج ترین مدل شارژر گوشی های هوشمند مدل کابل شارژ میکرو USB است. از این رو این نوع کابل شارژ در بازار با کیفیت های مختلف برای خرید در دسترس است.

کابل شارژ تایپ سی ( Type-C): موبایل های هوشمند با سیستم عامل اندروید که جدید به بازار آمده اند از این نوع کابل شارژ استفاده می کنند. این شارژر ها بزرگ تر از مدل قبلی بوده از این رو سوکت های شارژ بزرگتری نیز می طلبد. مزیت کابل شارژ Type-C نسبت به کابل شارژ میکرو  USB شارژ سریع تر مجدد گوشی است.

شارژ کردن گوشی ایفون

شارژ کردن موبایل های اپل با کابل شارژ لایتنینگ

شما برای شارژ کردن موبایل برند اپل خود نیاز به شارژی متفاوت از دیگر برند ها دارید. شرکت اپل برای گوشی های آیفون خود شارژ های منحصر به فردی ارائه می دهد که علاوه بر متفاوت بودن بتواند از نظر کیفیت و پیشرفت، نظارت کامل داشته باشد.

انواع برند گوشی و شارژر های آن

برند های مختلف تلفن همراه برای شارژ کردن موبایل های خود از شارژر های مختلف استفاده می نمایند. در این مقاله به نحوه شارژ کردن و شارژر های برندهای سامسونگ، شیائومی و اپل پرداختیم.

سامسونگ

در دهه گذشته برند گوشی های هوشمند سامسونگ گوی رقابت را از دیگر شرکت های موبایل سازی ربوده است. به این دلیل گوشی های سامسونگ و لوازم جانبی آن از جمله شارژر در بازار به صورت گسترده وجود دارد. اما نکته مهمی که باید برای خرید شارژر سامسونگ به آن توجه داشت کیفیت این شارژر هاست. بهتر است برای شارژ گوشی سامسونگ خود از همان شارژر اورجینال گوشی استفاده کرد. به این دلیل که جریان  شارژر مورد نظر باید با جریان مورد نیاز باتری گوشی هوشمند ما متناسب باشد.

تناسب جریان باتری و شارژر جهت شارژ کردن موبایل

به طور مثال اگر ما یک موبایل با باتری که توان اکتریکی عبوری از آن 2 آمپر باشد داریم.  بهتر است برای شارژ کردن موبایل نیز یک شارژر با حداکثر جریان 2 آمپر داشته باشیم. آمپر شارژ موبایل تاثیر قابل توجهی در بالا بردن دوام باتری موبایل شما دارد. به این دلیل که شارژر های برند هواوی با سوکت های گوشی سامسونگ هماهنگ است؛

افراد زیادی ممکن است برای شارژ کردن موبایل از برند هواوی برای گوشی سامسونگ استفاده نمایند. اما باید توجه داشته باشید که این کار باعث آسیب رسیدن به باتری گوشی شما می نماید. اما در صورتی که مجبور هستید از شارژر برند سایر گوشی ها استفاده کنید، میزان ولتاژ و شدت جریان آن را بررسی کنید. و در اخر این نکته حائظ اهمیت است که شارژ با کیفیت در سلامت باتری گوشی شما نقش زیادی دارد.

اتصال به شارژ با کابل شارژر

شارژ کردن موبایل برند شیائومی

بهترین روش شارژ کردن موبایل های شیائومی همانند گوشی های سامسونگ استفاده از شارژر خود آن گوشی است. گوشی های هوشمند شیائومی دارای باتری های قوی هستند که از فناوری شارژ سریع نیز پشتیبانی می نمایند. به این دلیل حساسیت در مورد آن ها بالا رفته و شما حتما باید از شارژر های مخصوص و پر قدرت شیائومی استفاده نمایید. در صورتی که شارژر گوشی شیائومی خود را در اختیار ندارید می توانید از یکی از شارژر های با کیفیت و قدرتمند در دسترس استفاده نمایید. روش درست شارژ کردن موبایل شیائومی نیز همانند سایر برند ها بوده و روش ها یکسان است.

روش شارژ کردن موبایل آیفون

اگر علاقه مند به استفاده از گوشی های شرکت اپل هستید باید از شارژر های مخصوص و کابل های لایتنینگ استفاده کنید. نکته مهمی که باید در مورد شارژ کردن موبایل های آیفون مد نظر داشته باشید این است که از شارژر آیپد می توان برای شارژ کردن گوشی آیفون استفاده نمود اما برعکس آن یعنی استفاده از شارژر گوشی آیفون برای شارژ کردن آیپد وجود ندارد. دلیل این موضوع این است که گوشی های هوشمند اپل نیازمند جریان یک آمپر هستند اما آیپد ها به جریان 2 آمپر نیاز دارند. استفاده از شارژر های 1 آمپری برای شارژ کردن آیپد هایی که به جریان 2 آمپر نیاز دارند نامناسب بوده و در طولانی مدت باعث ضعیف شدن و تخریب دستگاه می شود.

شارژ کردن از طریق پریز برق

اتصال صحیح شارژر برای شارژ کردن موبایل

برخی از افراد هنگام شارژ کردن موبایل برای وارد کردن شارژر به داخل سوکت موبایل بی توجه به موقعیت سوکت با وارد کردن فشار زیاد می خواهند شارژر را داخل سوکت موبایل کنند. اما باید توجه داشت که انجام این کار باعث آسیب رسیدن به سوکت موبایل می شود. برای وارد کردن شارژر به موبایل، زمانی که شارژر را در دست گرفتید باید به موقعیت مکانی سوکت نگاه بیندازید و بدون وارد آوردن فشار شارژر را به گوشی خود متصل نمایید. بعد از این که به راحتی شارژر را به گوشی متصل کردید. توجه نمایید که با بد گذاشتن گوشی خود، انتهای سیم شارژ شما خم نشود و در دراز مدت باعث قطعی سیم نشود.

آیا شارژ اولیه گوشی لازم است؟

شارژ اولیه و شارژ کردن موبایل به میزان 8 ساعت بعد از خرید گوشی جدید یک باور عمومی است تا به طور صحیح باتری آب بندی شود. اما باید دانست که این باور برای باتری های امروزی صحیح نیست. باتری موبایل های امروزی از باتری های لیتیوم و لیتیوم پلیمری ساخته شده است. به این دلیل نیاز به شارژ هنگام خرید ندارند. نکته مهم دیگر که باید به آن توجه داشت این است که شارژ اولیه برای گوشی های هوشمند جدید بی معنی است. این به این معنی است که به دلیل تست باتری، تولید کنندگان آن ها را شارژ نموده و تست می نمایند. به این دلیل است که زمانی که شما یک گوشی جدید تهیه می نمایید مقداری شارژ اولیه دارد. این همان شارژ اولیه است که در مراحل تولید و برای تست گوشی انجام شده است.

نکات قابل توجه در مورد شارژ کردن موبایل

شارژ کردن گوشی هواوی

تلفن همراه خود را به مدت طولانی در شارژ قرار ندهید! برای مثال: شب تا صبح

این موضوع که برخی از افراد به این دلیل که در طول روز به راحتی از گوشی هوشمند خود استفاده کنند و نیاز به شارژ کردن موبایل خود نداشته باشند؛ گوشی موبایل خود را شب تا صبح به شارژ می زنند. این کار و در کل به مدت طولانی گوشی را در شارژ نگه داشتند خطر جدی برای سلامت گوشی های هوشمند با باتری های جدید ندارد! اما نکته قابل تامل این موضوع است که بالا نگه داشتن گوشی در شارژ آن هم یک شبانه روز باعث گرم شدن باتری و گوشی شده و به آن آسیب وارد می کند.

همیشه شارژ گوشی را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید

برخی از مردم بر این باورند که تا زمان خالی شدن کامل شارژ تلفن همراه نباید آن را به شارژ متصل کرد. اما متخصصان معتقد هستند که باید شارژ گوشی همراه را بین 40 تا 80 درصد نگه داشت. این کار سبب افزایش عمر باتری می شود.

در زمان اتصال گوشی موبایل به شارژ از آن استفاده نکنید.

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که زمان شارژ کردن موبایل از آن استفاده ننمایید. این کار باعث مشکلات عدیده ای می شود. یکی از این مشکلات گرم شدن گوشی که به اصطلاح به آن داغ کردن می گویند اشاره کرد. همان طور که در بالا بیان شد، برخی از گوشی ها در مقابل گرما مقاومتی ندارند و باعث خراب شدن باتری گوشی یا منفجر شدن آن است. خبر های تلخ قطع عضو و یا مرگ افراد در سراسر جهان به گوش می رسد که دلیل اصلی آن استفاده از موبایل در حال شارژ ذکر شده است. مشکل دیگری که استفاده مداوم گوشی در حال شارژ ممکن است به وجود بیاورد، خراب شدن کابل سیم شارژر است. استفاده بیش از حد از گوشی در حال شارژ باعث کشیده شدن شارژر و در نتیجه خراب شدن سیم و قطعی آن دارد.

برای شارژ کردن موبایل از شارژر خود دستگاه استفاده نمایید.

زمانی که شما همیشه از شارژر اصلی خود دستگاه استفاده می نمایید شاید به مزایای متعدد آن پی نبرید. اما باید بدانید که استفاده از شارژر اورجینال دستگاه خود برای شارژ کردن موبایل می تواند چه فوایدی برای دستگاه شما داشته باشد. اگر شما تجربه استفاده از یک شارژ بی کیفیت را داشته باشید متوجه می شوید که زمان شارژ کردن موبایل شما به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می کند. در ثانی باید توجه داشته باشید که امکان منفجر شدن شارژ های فیک و قلابی خیلی بیشتر از شارژر های اصل و اورجینال است.

چند راهکار برای افزایش سرعت شارژ کردن موبایل

حتما برای شما هم پیش آمده است که به گوشی خود نیاز مبرم دارید اما گوشی شارژ ندارد و این باعث ناراحتی شما شده است. اما با رعایت چند نکته ساده می توانید سرعت شارژ گوشی خود را افزایش دهید. با ما همراه باشید تا شما را از این راهکار ها با خبر نماییم:

برای شارژ کردن موبایل حالت هواپیمای گوشی خود را فعال نمایید:

یکی از نکاتی که باعث می شود شارژ گوشی شما سریع تر خالی شود نبود سیگنال خوب و قوی است. اگر شما در مکانی زندگی می کنید که دارای سیگنال ضعیف است حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که شارژ گوشی شما زودتر تخلیه می شود. در صورتی که در جایی زندگی می کنی که آنتن دهی قوی است پس نگران این موضوع نباشید. از این رو یکی از روش های افزایش سرعت شارژ شدن و کاهش فشار بر روی باتری استفاده از حالت هوا یا Airplane است.

باید بدانید که فعال کردن حالت هواپیما، مدت زمان شارژ کردن موبایل شما را تا 25 درصد کاهش می دهد. راحت ترین روش برای فعال کردن حالت هواپیما از طریق نوار اعلان بالای گوشی همراه است. به این طریق که نوار را به پایی می کشید و بر روی آیکون هواپیما کلیک نمایید. از معایب استفاده از حالت هواپیما می توان به عدم دریافت پیام ها، تماس افراد و نبود اینترنت اشاره کرد. اما از امکانات خود گوشی در این حالت می توان استفاده نمود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.