نحوه نگهداری باتری موبایل و معرفی انواع باتری

شارژ باتری موبایل - پخش باتری سیاره

باتری تلفن همراه یک منبع تغذیه برای دستگاه های موبایل است که ولتاژ و جریان مورد نیاز برای روشن کردن و راه اندازی دستگاه را فراهم می کند. باتری های موبایل معمولاً از نیکل، لیتیوم، لیتیوم-پلیمر، لیتیوم یون یا نیکل-کادمیوم ساخته می شوند. اما جدیدترین نوع آن لیتیوم یون است که عمر خدماتی طولانی تری نسبت به دیگر مدل های باتری دارد. باتری های امروزی که معمولاً از پلیمر لیتیوم ساخته می شوند، نسبت به باتری های قدیمی تر ساخته شده از مواد دیگر در برابر دما و ضربه مقاوم تر هستند. در ادامه به ارائه مطالب مهم خرید باتری موبایل و باتری تبلت و روش های افزایش عمر باتری خواهیم پرداخت.

خرید باتری موبایل اورجینال

خرابی باتری موبایل و تبلت اجتناب ناپذیر است و کاربران به دلیل باتری ضعیف دستگاه های خود مجبور خواهند بود پس از مدتی آن ها را تعویض کنند. شما عزیزان می توانید انواع باتری ها را از انواع برند ها در فروشگاه اینترنتی سیاره خریداری کنید. برخی از انواع برندهای باتری موبایل که در این فروشگاه عرضه می شوند عبارتند از:

چه تفاوتی بین یک باتری اصلی تلفن همراه و باتری تقویت شده وجود دارد؟

تفاوت اصلی باتری تقویت شده با باتری اصلی موبایل در نوع الکترود و الکترولیت مورد استفاده در این باتری ها است. باتری های تقویت شده به گونه ای طراحی شده اند تا عملکرد متفاوتی از نظر نگهداری شارژ و عمر باتری نسبت به باتری های اصلی داشته باشند.

علائم خراب بودن یک باتری موبایل چیست؟

کاربران باید از نشانه های خراب بودن باتری موبایل و تبلت آگاه باشند تا در زمان مناسب آن ها را تعویض کنند. برخی از نشانه های یک باتری ناسالم از این قرارند:

 • افزایش زمان شارژ باتری
 • گرمای غیرمعمول تلفن همراه یا تبلت
 • تورم و باد کردن باتری
 • بلافاصله پس از شارژ به سرعت باتری تخلیه شود
 • اختلال در روند شارژ
 • خوردگی پایانه های باتری

شیوه صحیح شارژ باتری تلفن همراه چیست؟

با اینکه امکان شارژ تلفن همراه شما با استفاده از شارژر سایر موبایل ها وجود دارد اما این بدان معنا نیست که همه آنها عملکرد یکسانی دارند. ما همچنین استفاده از شارژر های بی سیم را توصیه نمی کنیم چرا که این شارژرها مانند شارژر های کابلی کار نمی کنند و سرعت پایینی دارند.

شارژ باتری موبایل - فروشگاه اینترتی سیاره
راهکار های شارژ صحیح موبایل

چند کار که شما می توانید برای افزایش سرعت و کیفیت شارژ تلفن همراه انجام دهید عبارتند از:

 • قرار دادن تلفن خود را در حالت پرواز
 • تلفن را خاموش کنید
 • استفاده از حالت ذخیره باتری
 • غیر فعال کردن امکانات غیر ضروری در هنگام شارژ، مانند Wi-Fi، بلوتوث، لوکیشن و…
 • هنگام شارژ از تلفن همراه استفاده نکنید
 • شارژ گوشی خود را قبل از تخلیه کامل

چگونه سلامت باتری موبایل را تست کنیم؟

شما می توانید از برنامه Accu​Battery برای گوشی های اندروید و برنامه Battery Life برای آیفون استفاده کنید. تا از میزان سلامت باتری موبایل خود باخبر شوید.

باتری موبایل را تا چه درصدی باید شارژ کنیم؟

کارشناسان بر این باورند که شارژ کامل باتری موبایل عمر خدماتی آن را کوتاه خواهد کرد و بهتر است نگذاریم بیش از 80 درصد شارژ شود. به این ترتیب باتری موبایل شما عمر خوبی خواهد داشت.

چگونه عمر باتری تلفن همراه را افزایش دهیم؟

نگه داشتن شارژ باتری موبایل بین 20 تا 80 درصد، استفاده از حالت ذخیره باتری، دور نگه داشتن گوشی از گرما و رطوبت بالا می تواند عمر باتری گوشی شما را افزایش دهد.

انواع باتری موبایل در فروشگاه اینترنتی سیاره
باتری های متنوع موبایل

باتری های لیتیوم

باتری های لیتیوم از دیرباز وجود داشته اند و یکی از اولین باتری های مورد استفاده در گوشی های هوشمند هستند. این باتری ها از یک الکترود مثبت ، یک الکترود منفی (معمولاً گرافیت) و یک الکترولیت (اتیلن کربنات، دی تیل کربنات) استفاده می کنند. این باتری ها به دو نوع لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری تقسیم می شوند که در زیر شرح داده می شوند:

باتری موبایل لیتیوم یونی

باتری های لیتیوم یونی از خانواده باتری موبایل قابل شارژ هستند که در آن یون های لیتیوم هنگام تخلیه از یک الکترود منفی به الکترودهای مثبت در هنگام شارژ معکوس می شوند. باتری های لیتیوم یون که نشان دهنده نسل جدید و توسعه یافته باتری های تلفن همراه هستند قابل شارژ هستند و به لطف تولید در اندازه ها و وزن های مختلف، دست طراحان و تولیدکنندگان باتری ها را برای ساخت انواع تلفن های همراه باز نگه داشته اند. بنابراین ساخت گوشی های  سبک نیز در دستور کار تولیدکنندگان تلفن همراه قرار گرفته است.

در باتری های لیتیوم یون، یون های لیتیوم هنگام شارژ از الکترود مثبت به الکترود منفی منتقل می شوند و هنگام تخلیه این کار را برعکس انجام می دهند. ولتاژ خروجی این باتری معمولاً ۳٫۷ ولت است و در گوشی های جدید استفاده می شود. در مقایسه با نسل قبل باتری های لیتیوم یون پیشرفت هایی مانند شارژ سریع، تخلیه کندتر و جلوگیری از اضافه شارژ شدن داشته اند که از ویژگی های خوب این باتری ها هستند. تنها مشکل آنها قیمت بالایی است که دارند.

باتری های لیتیوم پلیمری 2022

جدیدترین نوع باتری هایی که امروزه در گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند باتری های پلیمری لیتیوم هستند. این باتری ها بر اساس ساختار باتری موبایل نسل قبل، به نام لیتیوم یونی طراحی و ساخته می شوند با این تفاوت که به جای استفاده از الکترولیت لیتیوم، از الکترولیت پلیمر جامد استفاده می شود.

باتری های لیتیوم پلیمری - فروشگاه اینترنتی سیاره
شارژ باتری موبایل

باتری های جدا شدنی و جدا نشدنی

در ابتدا تلفن های همراه با باتری های جداشدنی وارد بازار شدند اما به تدریج با پیشرفت فناوری، باتری های جدا نشدنی موبایل یا باتری های فشرده در گوشی معرفی شدند. برخی از گوشی هایی که باتری های جدا شدنی دارند، اگر مشکلی با باتری گوشی شما وجود داشته باشد، به راحتی می توان با خرید یک باتری با کیفیت و اصلی، باتری گوشی را تعویض کنید. اما در مورد باتری های جدا نشدنی، اگر مشکل یا آسیبی به باتری وارد شود، فقط باید به مراکز تعمیر تعویض باتری تلفن همراه بروید.

عمر باتری موبایل

باید در نظر داشته باشید که باتری موبایل عمر خدماتی محدودی دارد و پس از مدتی حتی باتری های اصلی نیز دچار مشکل خواهند شد. در بهترین شرایط و داشتن باتری اصلی و با کیفیت، می توانید به مدت 3 تا 5 سال از باتری استفاده کنید، باتری شما به تدریج رو به خرابی خواهد رفت.

نحوه نگهداری از باتری موبایل

تا کنون به صورت موردی نگهداری از باتری موبایل را عنوان کردیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید چرا که می خواهیم به صورت کامل موارد مهمی در مورد نگهداری از باتری موبایل شرح دهیم.

نگهداری صحیح باتری موبایل - فروشگاه اینترنتی سیاره
نحوه نگهداری انواع باتری موبایل

شارژ صحیح باتری موبایل

دستورالعمل شارژ صحیح باتری موبایل را برای اولین بار:

بیشتر باتری های لیتیوم از پیش شارژ می شوند. شما معمولا زود از آن ها استفاده می کنید و قبل از اینکه به کمتر از ۵۰٪ شارژ برسند، آن ها را دوباره به شارژر متصل می کنید. با این حال، دستورالعمل ها را بخوانید تا به درستی شارژ اولیه باتری موبایل را انجام دهید.

 • برخی از آن ها باید هنگام روشن کردن تلفن باید به شارژر متصل شوند.

هشدار: باتری را قبل از اینکه به کمتر از 50 درصد برسد به شارژر متصل کنید.

 • باتری را زیاد به شارژ متصل کنید, اما نه همیشه:

اگر شما شارژ بیش از حد برخی از باتری های قدیمی, را شارژ کنید موجب خرابی آنها می شود. باتری های لیتیوم در صورت شارژ شدن بهتر کار می کنند. آن را چندین بار شارژ کنید تا باتری خالی نشود.اگر شارژ باتری کم شود، ممکن است خراب شود. باتری های لیتیوم در صورت خالی بودن نیز می توانند منفجر شوند.

روش های شارژ صحیح باتری موبایل

دستورالعمل شارژ صحیح باتری موبایل را برای اولین بار:

بیشتر باتری های لیتیوم از پیش شارژ می شوند. شما معمولا زود از آن ها استفاده می کنید و قبل از اینکه به کمتر از ۵۰٪ شارژ برسند، آن ها را دوباره به شارژر متصل می کنید. با این حال، دستورالعمل ها را بخوانید تا به درستی شارژ اولیه باتری موبایل را انجام دهید.

 • برخی از آن ها باید هنگام روشن کردن تلفن باید به شارژر متصل شوند.

هشدار: باتری را قبل از اینکه به کمتر از 50 درصد برسد به شارژر متصل کنید.

 • باتری را زیاد به شارژ متصل کنید, اما نه همیشه:

اگر شما شارژ بیش از حد برخی از باتری های قدیمی, را شارژ کنید موجب خرابی آنها می شود. باتری های لیتیوم در صورت شارژ شدن بهتر کار می کنند. آن را چندین بار شارژ کنید تا باتری خالی نشود.اگر شارژ باتری کم شود، ممکن است خراب شود. باتری های لیتیوم در صورت خالی بودن نیز می توانند منفجر شوند.

 • از یک شارژر ویژه برای باتری های لیتیوم یون استفاده کنید:

 شارژر های لیتیوم قطعه ای دارند که بسته به میزان شارژ باتری می توانید آن را شارژ کنید. استفاده از شارژر مناسب خطر خرابی باتری را کاهش می دهد. در صورت امکان از شارژر موبایل خود استفاده کنید. اگر شارژ جدید گرفته اید، ابتدا مطمئن شوید که برای باتری های لیتیوم است. هنگامی که باتری لیتیوم به طور کامل شارژ می شود، شارژر می تواند آن را تخلیه کند. شارژر همچنین می تواند مقدار کمی باتری مصرف کند تا بیش از حد شارژ نشده باشد. به محض رسیدن شارژ باتری تا 80 درصد برای اینکه به باتری آسیبی وارد نشود آن را قطع کنید..

 • اجازه دهید باتری هر 30 روز یک بار زیر 5 درصد برسد:

اگرچه بهتر است از تخلیه باتری لیتیوم جلوگیری کنید، اما تقریبا ً یک بار در ماه اجازه دهید به طور کامل تخلیه شود. این کار عمر باتری را افزایش خواهد داد. اطمینان حاصل کنید که باتری زیر 5٪ کمتر نمی شود. سپس آن را به شارژر متصل کنید.

 • اگر گوشی به شارژر متصل است، نگران چیزی نباشید:

اتصال تلفن یا لپ تاپ با باتری لیتیوم به شارژر هیچ اشکالی ندارد. شارژر به طور خودکار باتری را تنظیم می کند و شما می توانید منتظر بمانید تا شارژ شود.

مراقبت از باتری موبایل

 • دستگاه یا باتری خود را از دمای بالای ۲۵ درجه سانتی گراد (۷۷ درجه فارنهایت) دور نگه دارید:

با گرم شدن باتری لیتیوم، قدرت باتری از بین می رود و شل می شود. بهتر است این باتری ها را از گرما دور نگه دارید و هرگز آن را در مکان گرم قرار ندهید. در این حالت عمر باتری طولانی تر می شود.

 • محافظت از تلفن و باتری از سرما:

 بهترین کار این است که باتری را در دمای 0 درجه تا 35 درجه سانتی گراد  شارژ کنید. دستگاه یا باتری را در جای سرد قرار ندهید.

گوشی یا لپ تاپ خود را جلوی کولر قرار ندهید.

 • گوشی خود را در سایه نگه دارید، نه در آفتاب:

 قرار دادن تلفن یا باتری خود در آفتاب دمای بالا باعث خرابی آن می شود. در این حالت تلفن گرم شده و خراب می شود. مثلا هنگامی که شما در ماشین هستید، گوشی خود را در سایه بگذارید.

به طور کلی نگهداری از گوشی هوشمند بر عمر باتری موبایل تاثیر می گذارد باید گفت که نحوه استفاده ما از تلفن همراه به خصوص دمای مورد استفاده برای باتری بسیار مهم است. در واقع یکی از مهم ترین دلایل کاهش عمر باتری، نگه داشتن گوشی در دمای اشتباه است.

 • حین استفاده از موبایل به آن استراحت بدهید تا گرم نکند:

 استفاده از موبایل باعث گرم شدن آن می شود. باتری با گرم شدن اثربخشی خود را از دست می دهد. شما باید در بین کارهایتان به موبایل استراحت بدهید تا منجر به گرم شدن بیش از حد و سپس خرابی نشود.

کلام پایانی

در این مقاله سعی شده است تمام اطلاعات مربوط به راه های نگهداری باتری موبایل را توضیح بدهیم. اما گاهی حتی با استفاده از ترفندهای موثر برای مراقبت از باتری تلفن همراه، این امکان وجود دارد که دستگاه شما قادر به حفظ باتری تلفن همراه شما نخواهد بود. گاهی باتری موبایل قابلیت ها و عملکرد اولیه را به زودی از دست می دهد بنابراین باید باتری موبایل خود را تعویض کنید، بنابراین بهتر است باطری موبایل اورجینال را از وب سایت فروشگاه سیاره خریداری کنید تا آسیب بیشتری به دستگاه تلفن همراه شما وارد نشود. شما می توانید با مشخص کردن نوع گوشی خود باتری مناسب را از این سایت خریداری کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.