باتری سامسونگ

نمایش 1–12 از 43 نتیجه

تکنولوژی باتری سامسونگ

شرکت سامسونگ یکی از قدرتمندترین تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند و قطعات آن در جهان است و از مهم‌ترین قطعات هر تلفن هوشمند باتری آن است. باتری سامسونگ که از تکنولوژی‌های به‌روز و مواد بسیار باکیفیت تولید می‌شود، همواره در رقابت با سایر تولیدکنندگان دست بالاتر را داشته و خود را به‌عنوان یکی از نقاط قوت هر یک از تلفن‌های هوشمند این تولیدکننده بزرگ مطرح کرده است. شرکت سامسونگ با توجه به اینکه یکی از اصلی‌ترین قسمت‌ها در هر تلفن هوشمند باتری آن است و اینکه طول عمر باتری یکی از مهم‌ترین پارامترها برای انتخاب یک تلفن هوشمند است، تمرکز ویژه‌ای را بر بهبود مداوم این قطعات حیاتی گذاشته است. باتری سامسونگ با داشتن طول عمر بالا، مدت‌زمان شارژ شدن کوتاه و طول عمر سرویس‌دهی بالا باعث شده که طرفداران محصولات این تولیدکننده قدرتمند همواره از کیفیت باتری سامسونگ خرسند باشند. در این نوشتار با بررسی کیفیت باتری سامسونگ، مشخصات و جدیدترین تکنولوژی‌های به‌کاررفته در آن آشنا خواهیم شد و عملکرد باتری سامسونگ در برخی از مدل‌های تلفن همراه این شرکت مانند گلکسی نوت 10(Galaxy Note 10)، گلکسی نوت 3 (Galaxy Note 3)، گلکسی اس 5 و اس 4 (Galaxy S5 – Galaxy S4) را نیز موردبررسی قرار خواهیم داد.

باتری سامسونگ گلکسی اس5

باید گفت که طول عمر باتری سامسونگ در مدل گلکسی اس 5 عالی است و نسبت به مدل‌های قبلی خود بهبودیافته است. دلیل این برتری ابتدا به افزایش ظرفیت باتری تا 2800 میلی‌آمپر برمی‌گردد که باعث شده میزان شارژ دهی آن نسبت باتری سامسونگ گلکسی اس 4 پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشد. دلیل دوم این بهبود، استفاده از پردازنده قدرتمند اسنپ درگون 801 است که باعث مصرف بهینه انرژی جهت راه‌اندازی قسمت‌های مختلف و پاسخگویی به نیازهای کاربر شده است. به این دو باید بهینه‌سازی صفحه‌نمایش نسبت به مدل گلکسی اس 4 را نیز افزود که با کمک به باتری سامسونگ باعث می‌شود که هم‌زمان با داشتن روشنایی بالا، مصرف باتری در بهینه‌ترین حالت خود باقی بماند.

جهت بررسی عملی باتری سامسونگ گلکسی اس 5، یک ویدیو به مدت 90 دقیقه با سطح روشنایی 100 درصد به‌طور مداوم پخش شد، باتری سامسونگ گلکسی اس 5 در این آزمون تنها 16 درصد از شارژ خود را از دست داد که در میان رقبای اصلی این مدل تنها قابل‌مقایسه با اپل آیفون 5 اس است که در مقایسه با سامسونگ از پردازنده کندتر، صفحه‌نمایش کوچک‌تر و پیکسل‌های کم‌تری بهره می‌برد.

باتری سامسونگ گلکسی اس 5 به حدی قدرتمند است که باعث می‌شود برای آزمایش توانایی واقعی آن به تمام گزینه‌های ممکن فکر کنید. باید خاطرنشان کرد که در حالت Ultra Power Saving، باتری سامسونگ می‌تواند دو ساعت عکاسی، انجام بازی سنگین و مشاهده ویدیو رو قبل از اینکه به 25 درصد برسد تحمل کند.

باتری سامسونگ گلکسی اس 4

در باتری سامسونگ گلکسی اس 4 نیز باتری لیتیوم-یونی 2600 میلی‌آمپری با 20 درصد افزایش نسبت به نسل قبلی خود روانه بازار شده است. در این مدل بازی، تماشای ویدیو و پخش موزیک در کنار استفاده از صدای اس باعث کاسته شدن سریع‌تر باتری می‌شوند. پس از انجام دو آزمون مختلف برای تعیین طول عمر این باتری، مشخص شد که در آزمون صحبت با تلفن باتری سامسونگ گلکسی اس 4 می‌تواند تا 19 ساعت و 22 دقیقه دوام بیاورد. در آزمون پخش مداوم ویدیو باتری توانست متوسط عمر 10 ساعت و 30 دقیقه را به ثبت برساند که این مقدار بعد از انجام پنج آزمون و متوسط گیری بین نتایج آن‌ها به‌دست‌آمده است.

جلوگیری از خرابی باتری موبایل سامسونگ

همانطور که در خصوص باتری موبایل به این موارد پرداختیم شما هم در صورتیکه قصد دارید از باتری موبایل خود محافظت کنید مقالاتی را در خصوص روش های نگهداری باتری موبایل منتشر کردیم تا بتوانید با رعایت این نکات از باتری گوشی خود تا حدود زیادی محافظت کنید. در صورتیکه قصد دارید روش های نگهداری باتری موبایل را مورد مطالعه قرار دهید میتوانید از بخش مقالات مربوط به باتری موبایل به این نکات ارزشمند دسترسی پیدا کنید.

باتری‌ سامسونگ مدل لیتیوم-یون

امروزه تکنولوژی باتری‌های لیتیوم-یون را می‌توان به‌عنوان پرکاربردترین تکنولوژی برای تولید باتری سامسونگ به‌حساب آورد. در حال حاضر بیشتر تلفن‌های هوشمند تولید سامسونگ از این نوع باتری استفاده می‌کنند که ازجمله آن‌ها، می‌توان به مدل‌ گلکسی نوت 10 و گلکسی اس 5 اشاره نمود. اکثر باتری‌های لیتیوم-یون از چهار بخش تشکیل‌شده که عبارت‌اند از: کاتد، آند، الکترولیت و جداکننده. باید گفت که هر جزء موجود درون باتری لیتیوم-یون نقشی حیاتی در عملکرد آن دارد و بدون وجود حتی یکی از اجزای نام برده شده، باتری توانایی ذخیره و ارائه انرژی الکتریکی را نخواهد داشت.

یک باتری لیتیوم-یون با استفاده از واکنش‌های شیمیایی لیتیوم، انرژی الکتریکی تولید می‌کند. به همین جهت است که باتری سامسونگ از لیتیوم به‌عنوان کاتد بهره می‌برد. البته ازآنجاکه عنصر لیتیوم چندان پایدار نیست، ترکیبی از لیتیوم و اکسیژن که لیتیوم اکساید نام دارد را به‌عنوان کاتد در باتری سامسونگ مورداستفاده قرار می‌دهند. به موادی مانند لیتیوم اکساید که از واکنش دادن الکترود جلوگیری می‌کنند، ماده فعال می‌گویند. درواقع در قسمت کاتد یک باتری لیتیوم-یون، لیتیوم اکساید به‌عنوان ماده فعال ایفای نقش می‌کند.

اگر دقیق‌تر به کاتد نگاه کنید، می‌توانید فویل نازک آلومینیومی را که با ترکیبی از ماده فعال، افزودنی رسانا و متصل‌کننده پوشش داده‌شده و به‌منظور نگه‌داشتن قاب کاتد استفاده می‌شود را ببینید. ماده فعال در باتری سامسونگ مدل لیتیوم-یون حاوی یون‌های لیتیوم است و افزودنی رسانا باعث افزایش رسانایی در کل سیستم می‌شود. متصل‌کننده هم همان‌گونه که از اسم آن مشخص است، به‌عنوان چسب برای نگه‌داشتن ماده فعال و افزودنی روی سطح زمینه آلومینیومی استفاده می‌شود.

کاتد نقش بسیار مهمی در مشخص کردن ویژگی‌های باتری ایفا می‌کند و میزان ظرفیت و ولتاژ باتری بسته به نوع ماده فعال به‌کاررفته در کاتد تعیین می‌شوند. هرچه میزان لیتیوم استفاده‌شده در باتری سامسونگ مدل لیتیوم یون بیشتر باشد، میزان ظرفیت، اختلاف‌پتانسیل بین آند و کاتد و همچنین ولتاژ آن باتری نیز بیشتر است. باید خاطرنشان کرد که اختلاف پتانسیل آند بسته به انواع مختلف آن چندان زیاد نیست، اما این اختلاف برای کاتدهای مختلف نسبتاً زیاد است. ازاین‌رو کاتد نقشی بسیار مهم برای تعیین ولتاژ عملیاتی باتری سامسونگ ایفا می‌کند.

آند الکترون‌ها را از طریق سیم ارسال می‌کند

درون باتری سامسونگ مدل لیتیوم-یون، زمینه آند هم مانند کاتد با مواد فعال پوشانده شده است. ماده فعال آند درحالی که جذب و پخش یون‌های لیتیوم آزادشده از کاتد را ممکن می‌کند، نقش تسهیل‌کننده برای جریان یافتن الکتریسیته درون مدار خارجی را نیز بر عهده دارد. هنگامی‌که باتری سامسونگ در حال شارژ شدن است، یون‌های لیتیوم درون آند ذخیره می‌شوند نه کاتد. در این حین، وقتی‌که کاتد به‌وسیله سیم با آند ارتباط پیدا می‌کند (حالت تخلیه)، یون‌های لیتیوم به‌طور طبیعی از طریق الکترولیت به سمت کاتد جاری می‌شوند و الکترون‌هایی که از یون‌های لیتیوم جدا می‌شوند درون سیم به حرکت درآمده و ایجاد الکتریسیته می‌کنند.

برای تشکیل آند در باتری سامسونگ مدل لیتیوم-یون، از گرافیت که دارای ساختاری پایدار است استفاده‌شده و زمینه آند با استفاده از ماده فعال، افزودنی رسانا و متصل‌کننده پوشانده می‌شود. به لطف ویژگی‌های بهینه گرافیت مانند پایداری ساختاری، واکنش‌پذیری پایین الکتروشیمیایی، آمادگی برای ذخیره‌سازی مقادیر زیاد یون‌های لیتیوم و قیمت مناسب، این ماده به‌عنوان گزینه‌ای مناسب برای استفاده به‌عنوان آند در نظر گرفته می‌شود.

الکترولیت باعث انتقال و تحرک یون‌ها می‌شود

در بخش قبلی که در مورد کاتد و آند توضیحاتی ارائه شد، به این موضوع که یون‌های لیتیوم از طریق الکترولیت و الکترون‌ها از طریق سیم جابه‌جا می‌شوند نیز اشاره شد. این موضوع در ایجاد الکتریسیته و استفاده از آن نقشی بسیار مهم دارد. اگر الکترون‌‌ها از طریق الکترولیت منتقل شوند، نه‌تنها نمی‌توان از الکتریسیته استفاده کرد بلکه امنیت نیز به خطر می‌افتد. الکترولیت فقط یون‌های لیتیوم را بین کاتد و آند جابه‌جا می‌کند و باعث فراهم شدن امکان حرکت الکترون‌ها درون سیم می‌شود. برای انتخاب کردن نوع الکترولیت، معمولاً در باتری سامسونگ از موادی استفاده می‌شود که قابلیت بالایی برای هدایت یونی داشته باشند تا یون‌های لیتیوم بتوانند آزاده درون آن‌ها از نقطه‌ای به نقطه دیگر در جهت رفت‌وبرگشت منتقل شوند.

الکترولیت از نمک‌ها، حلال‌ها و افزودنی‌های مختلفی ساخته می‌شود. نمک‌ها نقش راه‌های عبور برای یون‌های لیتیوم را ایفا می‌کنند و خلال‌ها به‌عنوان مایعات آلی برای حل کردن نمک‌ها استفاده می‌شوند، از افزودنی‌ها نیز در مقادیر اندک و برای اهداف خاص در باتری سامسونگ استفاده می‌شود. الکترولیت‌هایی که از این روش تولید می‌شوند تنها به یون‌های لیتیوم اجازه می‌دهند تا به سمت الکترودها حرکت کنند و از انتقال الکترون‌ها جلوگیری می‌کند. افزون بر آن، سرعت حرکت یون‌های لیتیوم در باتری سامسونگ به نوع الکترولیت وابسته است و به همین جهت تنها الکترولیت‌هایی در باتری سامسونگ مورداستفاده قرار می‌گیرند که شرایط خاصی را دارا باشند.

جداکننده، دیواره‌ای قدرتمند در میان آند و کاتد

همان‌گونه که کاتد و آنود پایه عملکردی یک باتری سامسونگ را تعیین می‌کنند، الکترولیت و جداکننده نیز میزان امنیت یک باتری را مشخص می‌کنند. جداکننده به عنوان سدی فیزیکی برای جدا نگاه‌داشتن آند و کاتد از یکدیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر آن، جداکننده از جریان مستقیم الکترون‌ها جلوگیری کرده و تنها به یون‌ها اجازه می‌دهد تا از حفره‌های میکروسکوپی موجود درون آن عبور کنند. به همین دلیل است که جداکننده باید تمامی شرایط فیزیکی و الکتروشیمیایی موردنیاز جهت به کار گرفته شدن در باتری سامسونگ را دارا باشد. جداکننده‌های تجاری‌ای که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرند از پلیمرهایی مانند پلی‌اتیلن (PE)  و پلی‌پروپیلن (PP) ساخته می‌شوند.

تا به اینجا چهار جزء اصلی که عملکرد باتری سامسونگ مدل لیتیوم-یون را مشخص می‌کنند، معرفی شدند. در حال حاضر، سامسونگ اس دی آی طبق اعلام خودش در حال تقویت بخش تحقیق و توسعه بر روی مواد جدید است تا بتواند عملکرد باتری‌های خود را بهبود ببخشد. درعین‌حال هدف دیگر این تولیدکننده، تلاش در راستای بهبود عملکرد مواد و تکنولوژی‌های اصلی کنونی است تا در رقابت از سایر رقیبان خود عقب نماند. سامسونگ اس دی آی با استفاده از نوآوری درزمینه باتری‌های لیتیوم یونی با ظرفیت و راندمان بالا به دنبال آن است که بتواند نقشی رهبری بازار باتری‌ها در آینده را به دست گیرد و در راستای بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها در سراسر جهان، گام بلندی بردارد.

مثال‌هایی از عملکرد باتری سامسونگ مدل لیتیوم-یون در تلفن‌های هوشمند این شرکت

باتری سامسونگ گلکسی جی 5

عمر باتری لیتیوم-یون در این تلفن هوشمند نیز نسبت به قبل افزایش داشته و در آزمون استاندارد عمر باتری، باتری سامسونگ گلکسی جی 5 مدل 2017 توانست 18 ساعت و 26 دوام بیاورد که برای این دستگاه مدت‌زمان بسیار قابل‌توجهی است. این موضوع بیان‌گر عملکرد بسیار خوب باتری‌های تولیدشده در شرکت سامسونگ است که تقریباً در تمام مدل‌ها و سال‌ها عملکردی فراتر از رقبای خود داشته است.

باتری سامسونگ گلکسی نوت 3

در این تلفن هوشمند از باتری سامسونگ مدل لیتیوم-یون با ظرفیت 3200 میلی‌آمپر استفاده‌شده که علیرغم افزایش اندک نسبت به مدل قبلی خود اما عملکرد قابل قبولی از خود ارائه کرده است. باتری سامسونگ گلکسی نوت 3 در آزمون مکالمه توانست برای 18 ساعت و 12 دقیقه دوام بیاورد که با توجه به امکانات این تلفن هوشمند و انرژی موردنیاز آن‌ها رقمی بسیار مناسب است. همچنین در آزمون گشت‌وگذار در وب رقم 9 ساعت و 4 دقیقه ثبت شد که عددی درخور توجه است و نهایتاً در آزمون پخش مداوم ویدیو، نتیجه به‌دست‌آمده برابر با 13 ساعت و 32 دقیقه بود که بسیار خوب است. این نتیجه باعث می‌شود که این مدل از تمام رقبای خود در زمان آزمون نتیجه بهتری را به دست آورد.

باتری سامسونگ گلکسی نوت 10

در این دستگاه از باتری 3500 میلی‌آمپری لیتیوم-یون استفاده‌شده است که قابلیت شارژ سریع را نیز دارد و برای یک روز کامل با استفاده نرمال می‌تواند دوام بیاورد. در آزمون پخش ویدیو به مدت 90 دقیقه با سطح روشنایی کامل، باتری از 100 درصد به 88 درصد کاهش یافت که عملکرد بسیار خوبی است و بر کیفیت باتری سامسونگ مدل لیتیم-یون مهر تأیید می‌زند. در این مدل از شارژ بی‌سیم هم پشتیبانی می‌شود که قابلیتی بسیار کاربردی و مفید است.

باتری سامسونگ – مدل گرافنی

باتری سامسونگ مدل گرافنی یکی دیگر از جدیدترین محصولات این تولیدکننده پیشرو است. باتری گرافنی نسبت به باتری لیتیوم-یون سریع‌تر شارژ شده و دوام بیشتری دارد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات باتری سامسونگ مدل لیتیوم-یون این است که باوجود ماندگاری و زمان شارژ دهی بالا همچنان پاسخ‌گوی نیازهای مصرف‌کنندگان نیست و زودتر از انتظار آنان نیاز به شارژ شدن پیدا می‌کند. بااینکه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بزرگی درزمینه تکنولوژی باتری رخ‌داده است اما هنوز نیاز به باتری‌هایی که بتوانند سه تا چهار روز بدون نیاز به شارژ شدن کار کنند حس می‌شود. شاید این ایده چندان منطقی به نظر نیاید اما باتری سامسونگ مدل گرافنی می‌تواند این ایده رو به واقعیت تبدیل کند.

بر اساس اخبار معتبر، نسل بعدی تلفن‌های هوشمند پرچم‌دار سامسونگ قرار است که از باتری سامسونگ مدل گرافنی بهره ببرند. صحبت‌های بسیاری در مورد گرافن و باتری‌های بر پایه آن شده است اما سامسونگ یک گام جلوتر رفته و برخی از این صحبت‌ها را به واقعیت تبدیل کرده است. با توجه به اطلاعات موجود باتری‌های گرافنی می‌توانند ظرفیتی معادل 6000 میلی‌آمپر داشته باشند و سامسونگ تصمیم دارد تا پایان سال 2021 حداقل یک تلفن هوشمند پرچم‌دار که از باتری سامسونگ مدل گرافنی استفاده می‌کند را روانه بازار کند.

تلفن‌های هوشمند رده‌بالای فعلی سامسونگ مانند سامسونگ گلکسی نوت 10 و سری اس در حال حاضر از تکنولوژی شارژ سریع بهره می‌برند و می‌توانند در مدت سی دقیقه به‌طور کامل شارژ شوند. اما باید خاطرنشان کرد که باتری‌های این دستگاه‌ها از نوع لیتیوم-یونی هستند و به‌احتمال‌زیاد باتری سامسونگ مدل گرافنی از این نوع باتری‌ها سریع‌تر شارژ خواهد شد.

هرچند موضوع دیگری نیز در مورد باتری سامسونگ مدل گرافنی وجود دارد که به قیمت این باتری و درنتیجه تلفن‌های هوشمند استفاده‌کننده از این باتری‌ها مربوط می‌شود. ازآنجاکه قیمت گرافن بسیار زیاد است، گفته می‌شود که این موضوع بر هزینه‌های نهایی تلفن‌های هوشمند تأثیر قابل‌توجهی خواهد داشت. در تأیید این موضوع، تمام تکنولوژی‌ها و محصولاتی که تاکنون بر اساس گرافن توسعه‌یافته‌اند نسبت به نمونه‌های فاقد گرافن هزینه بالاتری داشته‌اند.

دانسیته انرژی باتری گرافنی

باتری‌های گرافنی به‌زودی همه‌جا در دسترس خواهند بود و کم‌کم بازار را از آن خود خواهند کرد. برخلاف باتری سامسونگ مدل لیتیوم-یون، باتری گرافنی دارای ویژگی‌های پیشرفته‌تر و عملکرد بسیار بهتری است. محققان دریافته‌اند که باتری‌های گرافنی تقریباً دانسیته انرژی 8 برابر بیشتری نسبت به باتری‌های لیتیوم-یونی فعلی دارند.

بر اساس گزارش‌ها باتری سامسونگ مدل گرافنی از انواع باتری انعطاف‌پذیر است که باعث می‌شود بتوان از آن در گستره‌ بزرگی از کاربردهای متفاوت بهره جست. در حال حاضر به‌جز سامسونگ، شرکت بزرگ تسلا هم درزمینه تولید باتری‌های گرافنی در تلاش است تا بتواند با باتری سامسونگ مدل گرافنی رقابت کند. البته تسلا مایل است از این باتری‌ها در خودروهای آینده خود استفاده کند، این در حالی است که هدف اصلی سامسونگ استفاده از این باتری‌ها در تلفن‌های هوشمند پرچم‌دار نسل بعدی است.

باوجود داشتن دانسیته انرژی 8 برابری نسبت به باتری‌های متداول، باتری‌های گرافنی می‌توانند بعد از 400 سیکل شارژ/تخلیه همچنان به فعالیت خود ادامه دهند. افزون بر آن، باتری‌های گرافنی قابل‌اعتماد و امن هستند و مشکل همیشگی قابلیت انفجار باتری‌های لیتیوم-یونی را ندارند. یادآوری این نکته که گرافن به‌طور ذاتی رسانایی بیشتری نسبت به لیتیوم دارد و درنتیجه باتری سامسونگ مدل گرافنی می‌تواند با سرعت بیشتری نسبت به باتری‌های متداول شارژ شود.

باتری‌های گرافنی چگونه کار می‌کنند؟

همان‌گونه که گفته شد، گرافن دارای رسانایی بالاتری نسبت به باتری‌های لیتیوم-یونی فعلی است. این موضوع نه‌تنها منجر به شارژ شدن سریع‌تر می‌شود، بلکه می‌تواند جریان‌های بیشتری را ارائه کند که این موضوع خصوصاً در خودروها و باتری‌های بزرگ بسیار مهم است. از دیگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد گرافن این است که می‌‌تواند در دماهای پایین‌تر فعالیت کند که این امر باعث افزایش طول عمر باتری‌های گرافنی می‌شود.

ازآنجاکه گرافن صفحه‌ای از اتم‌های کربن با ساختار شش‌ضلعی و ضخامتی برابر با یک اتم کربن است، خواص بی‌نظیری مانند استحکام بالاتر از فولاد و رسانایی الکتریکی بسیار بیشتر از تمام مواد شناخته‌شده تا امروز را دارا است. این ماده شگفت‌آور را می‌توان در بسیاری از کاربردهای حساس دیگر مانند ابر خازن‌های دارای قابلیت شارژ سریع‌تر از باتری‌های متداول نیز مورداستفاده قرار داد. اگرچه در حال حاضر مشکل اصلی برای تولید و استفاده از این ماده، یافتن راهی برای تولید آن در مقیاس بالا و با هزینه اندک است.

اطلاعات بیشتر ...